| mrjohanys a întrebat:

Cine imi poate explica, noi ne tragem de la Daci si Romani sau de la Daci si Indieni? ca de vreo 17-18 ani peste tot in Romania aud numai manele. si la tv vad numai filme indienu (NATIONAL TV etc.etc)(a aparut ACASA GOLD si am auzit ca o sa difuzeze foarte multe telenovele cu indieni) noi acum ne indreptam catre UE sau catre Orientul Mijlociu?

2 răspunsuri:
| Pitzipoanca a răspuns:

laughing Daci si romani plus muuulte hoarde barbare.
De vina pentru manelizare este atat procentul(in continua crestere) a persoanelor de etnie roma, cat si orientarea spre curente "culturale" facile.
Pe de alta parte, muzica aceasta (care e mai degraba o mixtura indo-lautaro-penbila) prinde in foarte multe tari civilizate.

| catalin02 a răspuns:

DECI noi ne tragem din daci si romani iar faza cu filele indiene este ca indieni sunt buni actori si lucreaza ieftin(au si niste povesti de viata uimitoare pe care de obicei le introduc in film) si incercam sa ajungem in UE