| marius577 a întrebat:

Sa spunem ca inghit o guma(mi s-a intamplat de foarte multe ori in copilarie si chiar acum 5 min). Unde ajunge, sau mai bine zis unde se lipeste? E periculos(am auzit ca da). Merci.

Răspuns Câştigător
| ioana_7606 a răspuns:

Mai mult ca sigur ca ati fost avertizati de multe ori in copilarie sa nu inghititi guma de mestecat, pentru ca o sa ramana lipita de stomacul vostru timp de 7 ani. Ei bine, daca ar fi fost adevarat, pana acum am fi facut colectie de gume de mestecat, de toate culorile si aromele.

Lasand gluma la o parte, sistemul nostru digestiv este construit pentru a dizolva si excreta ceea ce mancam, intr-o perioada foarte scurta de timp (cateva ore), zile cel mult, cand e vorba despre un aliment mai indaratnic, dar nu poate fi vorba despre ani. Toate aceste legende urbane, cum ca guma de mestecat ar ramane ani de zile lipita de sistemul digestiv, sunt doar povesti de speriat copiii.
Deci nu'ti fa griji!

Pa!

7 răspunsuri:
| Dragotta a răspuns:

Chestia aia cu lipitul si astea.CHiar si miutul ala idiot care zice ca guma sta in organism 100 de ani nu exitta asa ceva in primul rand nu conteaza cu meste gura uscata sau uda o poti inghiti organele tis use n-are cum sa se lipeasca si chiar daca ar fi uscade n-are cum ca trebuie sa apesi.Este un mit idn babe cretine.Pe bune poti intreba orice medic. GUma se va digera. Funda!

| Dragotta a răspuns:

Si incearca sa nu te mai iei in seama cu toti idioti cu gumele lor stiti de ce a aparut miltul cu guma? In 1934 unu o mestecat guma si dupa organele iau cedat de la o boala dupa catreva minute udpa ce a inghtit guma.Cand i-a facut autopsia a gasit-o nedigerata.SI oameni creduli si medici nu prea avasati atunci au spus ce guma este de vina.Eu inght gume linistit inca este 10 ani si sunt un mare amator de guma.Vad ca n-am murit

| Dragotta a răspuns:

GUma iti ajunge in stomac si acolo se digera(PUNCT)

| Thunderstruck a răspuns:

Nu e periculos de loc, si ajunge in acelasi loc cu mancarea... poti pentru orice eventualitate sa bei un pahar cu apa
si 100% nu vei pati nimicwinking

| Madalyn a răspuns:

Este posibil sa o ia pe cai gresite happy adica so ia pe caile respiratorii si sa te sufoci insa de lipit... neeeeh wave guma ajunge in stomac si se digerawinking

| RoxannaST a răspuns:

E o prostie, nu se lipeste nimic. Am inghitit o droaie de gume si n-am patit nimic.

| Iulii a răspuns:

Stai linistit nu ti se intampla nimic si eu am inghitit fff multe gume si nu mi s-a intamplat nimic stai linistit.