| Anonymus3000 a întrebat:

Care e diferenta intre parkour si free running?

3 răspunsuri:
| marculescumihai a răspuns:

Parkour

Parkour are drept scop viteza şi eficienţa. Un practicant de parkour (traceur dacă este bărbat, traceuse dacă este femeie) se antrenează pentru a-şi dezvolta abilităţi care să îi permită să depăşească rapid obstacolele, fie ele urbane sau rurale. Scopul unui traceur este de a se mişca eficient în orice situaţie, ceea ce înseamnă că parkour-ul poate fi folosit cu uşurinţă în situaţii care ne pun viaţa în pericol.
Free-Running

Free-running are drept scop frumuseţea, graţia şi fluiditatea. Un practicant de free-running (free-runner) se antrenează pentru a se mişca liber şi elegant în mediul înconjurător, urban sau rural. Scopul unui free-runner este de a crea mişcări interesante prin interacţiunea cu diverse obiecte şi obstacole din mediul înconjurător, în vederea exprimării unui sentiment de libertate. În esenţa, pentru bucurie şi plăcere.
Scopul este ceea ce defineşte o acţiune. Aşadar, dacă parkour şi free-running au scopuri finale şi mentalităţi diferite, atunci sunt două lucruri diferite.

| andrythebest a răspuns:

Free running: alergi
Parkour: Cea mai simpla modalitate de a ajunge din punctul A in punctul B indiferent de obstacole

| Danielgrad a răspuns:

Parkour-ul te ajuta sa ajungi undeva cat mai repede, sa scapi de cei care vor sa te vata, iar free running e un fel de parkour dar are ca scheme generale flip-urile si cateva miscari
de gimnastica