| SSSkkkk a întrebat:

Care e diferenta dintre parkour si free running? dau funda.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| SteauaNordului a răspuns:

Parkour il faci de placere pe cand free running e recunoscut ca fiind un sport oficial

| Marcelino a răspuns:

Eu am citit totul pe internet despre diferenta dintre pk si 3run si tot nu m-am lamurit pana nu mi-a explicat un prieten.

Freerunning:consta in miscari acrobatice, flipuri mai mult pentru distractie.Inseamna sa te misti asa cum crezi tu ca e mai bine, cu propriile miscari, cu propria expresivitate.

Parkour:consta in atingerea unei destinatii in cel mai rapid mod posibil folosind miscari rapide si eficiente pentru atingerea telului numite vault-uri.

Freerunning este o ramura a parkourului dar principala diferenta intre Parkour si Free-running consta in scopul lor.

Daca nu te-ai lamurit aici sunt mai multe detalii:http://www.traceurs.ro/forum/index.php?topic=27.0

Eu fac parkour de cateva luni si sunt destul de multumit de evolutia mea.Nu cred ca o sa ma satur niciodata de adrenalina din timpul unei sarituri:X.