| AndreeaM1 a întrebat:

Sal TPU. Vreau si eu sa imi ziceti definitia banilor, care sunt tipurile de bani... As vrea daca se poate sa imi dati un site cu toate informatiile despre bani.

Răspuns Câştigător
| Rauta_Lavynya_1996 a răspuns:

BANII=notiunea generica de bani sau moneda desemneaza bacnotele, moneda metalica, moneda scripturala si alte instrumente
avand forme si denumiri specifice, diferite de la tara la tara, care sunt in general acceptate pentru schimburi si plati
intr-un spatiu economic dat.
FUNCTIILE BANILOR:
-prin intermediul lor se masoara activitatile economice
-mijloc de schimb
-mijloc de plata
-forma univerasala sub care se constituie rezervele agentilor economici.
si http://buget.infocons.ro/......i-de-bani/ aici sunt tipurile de bani

1 răspuns: