| cyberwest a întrebat:

Vi s-a intamplat ca parintii sa va spuna :Stati toata ziua la calculator...
nu stiu ce o sa faci in viata.bla bla.
toata ziua la calculator...laughingmereu imi zice mama
asteptati sa va dea banu' si voi sa nu faceti nimic
frateee si ce ai vrea sa faci tu la 17 ani? doar ai toata viata inainte...
Eu mor cand o aud. Ma face sa fac pacate fara sa vreau.

10 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Ehh, mi s-a intamplat si de cate ori! Ei au impresia ca toata viata mea este "calculatorul" dar i-am demonstrat ca traiesc si fara calculator! nu sunt dependent! ci doar, imi este mai usor sa imi petrec timpul liber, toate lucrurile care le pot face gen sa ma uit la un film HD (de ce sa ma duc la cinema?) sau sa ascult muzica pe un sistem bun (de ce sa ascult pe un amarat de casetofon) sa comunic cu lumea (sunt obligat sa comunic doar cu cei pe care ii cunosc? dar poate vreau sa vorbesc cu cineva din Australia!) Si lista continua!

| lindemona a răspuns:

Bună,

Eu am 19 ani, deci am scăpat de acasă. Nu îmi mai reproşează acest lucru. Dar atnci cănd eram acasă o făcea de căte ori avea ocazia. Nu rata nici măcar o secundă în care putea să-mi spună despre statul exagerat la computer. Dar pur şi simplu am înghiţit în sec şi trecea. Obosea odată să tot repete acelaşi lucru. Iar acum vede că nu stătea de fiecare dată doar pe mess, dar am şi învăţat multe lucruri noi. Mai ales că acum la facultate îmi era mai uşor cu unele lucruri. Totul este să nu pierzi doar aiurea timpul. Căteodată să mai şi înveţi de acolo. Altfel, întradevăr : îţi pierzi timpul aiurea, iar ceea ce trece odată, nu se mai întoarce.

O seară plăcută.

| Gumitsăă a răspuns:

Am aceeasi problema.dar eu dau muzica mai tare si nu o bag in seama.Ma enerveaza faptul` ca invat.na imi fac temele.La urma urmei e viata mea happy Iar ea sa`si vada de`a ei laughing

| YumixCupcake a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel.laughing O sa le treaca la un moment dat. nu prea le dau atentie cand imi fac chestii de'astea. Oricum, eu m-am hotarat deja ce vreau sa fac in viata...laughing

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Da, dar nu mama ci tata. Oricum nu stiu exact care e intrebarea ta si ce vrei mai exact sa afli dar presupun ca asta ar fi:
Mama ta e obisnuita cu obiceiurile de pe vremea ei cand practic nu aveai ce face decat sa muncesti sau sa iesi acolo un pic pe strada.
Nu are de unde sa stie cum e sa fi un copil in ziua de azi si nu se stie daca o sa inteleaga daca incerci sa ii explici.
Cunosc un prieten care facea in jur de 20 de milioane pe luna si lucra pe calculator acasa si taicasu se lua de el pentru ca taicasu considera ca munca adevarata e aia facuta pe teren (cu toate ca el castiga mult mai mult decat facea taicasu si muncea mult mai putin). Asta e modul de gandire al unor persoane si slabe sanse sa schimbi aceasta mentalitate (poate doar daca ar fi mai multe persoane care ii zice asta sau o persoana importanta pentru ea (careia ii asculta sfaturile).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca la varsta asta trebuie sa te hotarasti ce vrei in viata...chiar daca ai toata viata inainte...dar ea trebuie sa o a perfecta(asta vrem toti)asa ca are dreptate mama ta:l

| BloodyHuman a răspuns:

Eu am 13 ani si ma ia cu din astea.

| Josseph a răspuns:

Stai linistit/a, mereu a existat conflicte itre generatii. Cearta este din orice m stiu cum este. Ai impresia ca nu te intelege si mama invers. Asta nu ai cum sa o rezolvi, stiu sigur ca timpul o va rezolva. Sanse sunt doar sa lasati fiecare de la voi si o sa va intelegeti. Mult succes!

| pixy_8080 a răspuns:

Da tot timpul laughing)

| irinathebest a răspuns:

Sincer nu pentru ca nu stau chiar foarte mult la televizor dar stai linistit/a o sa le treaca tot o sa te ajute pana la urma sunt parinti tai!