| lorypoly a întrebat:

Sall! Ma simt atat de singura... Nu stiu ce sa mai fac, cu ce sa-mi ocup timpul. In clasa mea, am niste colegi, care se dau prieteni pe interes si ma lasa balta imediat. Oricum, acuma sunt in vacanta de vara si nu pot vorbi cu ei, deoarece ei sunt plecati la mare, munte. Aveam o prietena care o consideram B.F.F., dar de fapt ea ma barfea pe la spate, cand eu i-am acordat toata increderea mea. :'( Pur si simplu nu am ce face, nici un hobbie, nici prieteni nu prea mai am si imi petrec toata ziua inchisa intre patru pereti, cu castile in urechi, pentru ca afara nu am ce face. Nu mai suport singuratatea asta. Nici cu familia nu am ce vorbi, pentru ca ei sunt ocupati cu treburile lor, nu cu ale mele... Va rog dati-mi un sfat ca nu mai suport situatia asta, ceva un hobbi-e sad sad

6 răspunsuri:
| iDangerous a răspuns:

Chestia e că odată ce te simţi singură, nu poţi scăpa de singurătate decât purtând conversaţii cu alte persoane. Să zicem că îţi vor fi înşiruite câteva idei care să îţi ocupe timpul. În cazul tău nu cred că vizionarea unui film, ascultarea a câtorva melodii sau cititrea unei cărţi te va ajuta. Ştii de ce? Activităţile pe care le-ai putea face sunt multe, dar când te simţi singur nu prea ai chef de ele. Chiar dacă te-ai uita la un film, spre exemplu, după ce s-ar termina ţi-ai aduce aminte că te simţi singură. Cât despre hobby-uri, nimeni nu îţi poate spune unul, pentru că el ţine strict de ceea ce îţi place ţie. O persoană poate avea ca hobby să deseneze, altă persoană să cânte etc. Dacă nu ai încă un hobby, e timpul să îl descoperi.
Oricum. Ideea e că trebuie să găseşti o persoană nouă căreia i te poţi adresa deschis, în care să ai încredere. Încearcă să cunoşti oameni noi. Acele prietene ale tale nu-ţi merită atenţia, iar tu nu trebuie să pierzi o vară doar din cauza lor. Sunt atâtea moduri prin care poţi vorbi cu alte persoane, atâtea site-uri de socializare, puţin curaj îţi trebuie.
Succes.

| Sn4k3 a răspuns:

Fa-ti prieteni noi si buni. Nu poti sta singura mereu si fa ce iti place tie, uita-te la filme, joaca si tu niste jocuri, mai stai pe afara chiar si singura. sau fa-ti prieteni si stai cu ei big grin. Eu cand sunt singur ma joc pe pc, cateodata ma mai uit la un film ( horror sau comedie, dar de obicei horror) laughing, ma uit pe youtube la messi, ronaldo, neymar ( jucatori de fotball big grin ) si incerc sa fac schemele care le fac si ei, chiar daca mie nu prea imi place fotball-ul sau stau pe pc si ma uit la programe, site-uri despre pc pentru ca daca tot vreau o cariera in IT trebuie sa stiu multe despre pc. Eu fac ce vreau eu si ce imi place. Daca tot am o vara intreaga trebuie sa profit de ea. Asa ca fa ce vrei tu, ce-ti trece prin cap. Gandeste-te ce-ti place si perfectioneaza-te la acel lucru. Fa ce vrei tu ca timp ai destul, dar trebuie neaparat sa iti faci prieteni noi cu care sa iti placa sa iti petreci timpul, sa razi cu ei, intr-un cuvant prieteni adevarati si sa nu pierzi timpul degeaba. Bafta! Si tine minte fa ce iti place tie sau ce iti trece prin cap fara sa te gandesti la cat de greu e sa il faci sau nu stiu ce. Fa-l si gata. Distractie placuta!

| Hace a răspuns:

Mergi la o sala de dans sau fitness! Exista o multitudine de lucruri de facut iar tu stai in casa. Si ce daca ele te barfesc? Inseamna ca esti net superioara lor daca isi iau din timpul pretios pentru a vorbi de tine. Poti continua sa iesi cu ele, insa sa fi mai distanta.

Numai bine happy.

| Hinatique a răspuns:

Nu iti putem noi da un hobbie, un hobbie e ceva ce stii ca iti place,ceva care te pasioneaza... Incerarca sa iti faci prieteni, de exemplu pe vecinii de varsta ta din zona. Si incearca sa te intelegi mai bine si sa mai conversezi cu parintii tai ca doar nu esti salbatica. Vorbeste cu parintii tai sa iti ia un animalut de companie : un catel,o pisica, un papagal. ceva. Animalutele de companie sunt cei mai loiali prieteni : ei nu te barfesc pe la spate, nu te injura si nu te judeca. Un caine e cel mai potrivit pentru tine pentru ca cainii (scuze cacofonia laughing ) sunt energici, jucausi si cu chef de viata. big grin. Sper ca te-am ajutat, chiar daca stiu ca nu asta va fi raspunsul castigator. Pe mine nu ma ajuta asta. Ma ajuta faptul ca te-am ajutat. Pups :* c:. happy

| LeeSeol a răspuns:

Ai putea sa te uiti la seriale coreene(comedie-romantica, drama, etc.)...sunt foarte frumoase si fac timpul sa treaca mai repede. Cateva seriale coreene foarte frumoase: -My princess(preferatul meu); -Playful kiss; -You're beautiful; -Boys over flowers; -Full house; Identitate secreta; -Love rain; -Mostenire cu bucluc, etc. Incearca-l pe primul si sigur vei vrea sa le vezi si pe celelalte happywinking

| Nustiucenume22 a răspuns:

Nu te mai interesa de ei ca te vorbesc pe la spate. Vei deveni vedeta laughing. Daca nu ai ce sa faci afara, fa-ti de lucru prin casa, de exemplu : Fa-ti cateva teme, asculta muzica ( calculator, televizor ), joaca-te pe calculator tot ce iti vine prin cap, danseaza prin casa, vb cu verisorii/verisoarele tale. Si in legatura cu prieteni, lasa-i in pace... Tot ei o sa vina la tine, stai linistita :* Te pup.