| AmaneMisa a întrebat:

Am o intrebare…. cum se fac descompunerile in factori cu valentele elementelor chimice? Stiu cum sa fac descompunerile dar nu stiu ce sa fac cu valentele sad help!

Răspuns Câştigător
| xtembix a răspuns:

Buna!
Valenta unui element trece ca indice la celalalt element.Deci practic se inverseaza! Cum ar fi O2 Al3 vine O3 Al2!
Pa,pa!

1 răspuns:
| DiannaGabrielle a răspuns:

Valentele le identifici in sistemul periodic.vezi in ce grupa este elementul respectiv si numarul grupei arata valenta acelui element de exemplu hidroxidul de magneziu ( MgOH).OH are valenta 1 iar Mg are valenta 2 deoarece se afla in grupa a doua, iar la OH se pune indicele 2 uite asa : Mg(OH)indice 2. OH se pune in paranteza deoarece se ia toata gruparea. sper ca ti-a fost de foloshappy Funda?hee hee