| Ateistu a întrebat:

Sall TPU
Am o intrebare
vreau sa ma apuc sa invat spaniola
, dar nu stiu sa invat spaniola care se vorbeste in Spania sau cea care se vorbeste in America Latina?
este vreo diferenta intre spaniola din Spania si cea din america de sud?
Va multumesc pentru raspunsuri!

2 răspunsuri:
| TreiSurori a răspuns:

Normal ca sunt diferente intre cele doua.
Spaniola catalana si spaniola castellana (ceva gen).

Si ca sa inveti spaniola incearca prima oara pe cea normala apoi restul din america de jos.
Fa cursuri sau incearca pe net, daca stii romana poti invata ft repede italiana si spaniola.

Multa bafta big grin

| madapufi21 a răspuns:

Sall! Se deosebesc, dar nu foarte mult. Daca o stii pe una, o poti intelege si, cat de cat vorbi si pe cealalta. Cam ca romana din Romania si cea din Republica Moldova. Cele mai mai bune sunt cursurile obisnuite, cu profesor, individual sau in grup. Nu ar trebui sa-ti fie foarte greu sa o inveti, fiind o limba latina, la fel ca romana, italiana, portugheza etc. Sper ca te-am ajutat! Funda?