| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salutare
Am decis sa învăț limba spaniola, și as vrea sa știu dacă exista diferențe mici sau mari intre spaniola vorbita în Spania și cea vorbita în America latina :Mexic...
și care credeți ca M-ar ajuta mai mult
se înțelege un spaniol cu un mexican?
și care este mai ușoară de invatat italiana sau spaniola
dau funda
o seara faina sa aveți

1 răspuns:
| MenInShadow a răspuns:

Pot spune ca Spaniola este mai usoara dar doar pentru ca am fost in Spania un timp si mi-a fost mai usor de invatat.

Cat despre diferenta intre Spaniola din Spania si spaniola din America latina, nu cred ca exista diferenta.

Cel putin inainte, cand nu stiam engleza, vizionam destule filme si seriale si tot felul de lucruri cu dublare in "latina". Evident, era vorba de america latina, de acea spaniola, si pot spune ca nu era nici o diferenta.

Daca ar fi diferenta (din punctul meu de vedere), ar fi doar din cauza locatiei. Asa cum in Spania in diferite zone unele lucruri se numesc intr-un fel si in alta zona in alt fel, la fel de bine se poate ca in Spania unele lucruri sa aiba o anumita semnificatie si in America latina sa aiba alta semnificatie.

Cauta pe net mai multe informatii si o sa stii sigur.