| Badea_Valentyn_1998 a întrebat:

am uat o banda de leduri la metru si vreau sa o pun in spate la birou dar ma gandeam sa o conectez la usb ca alimentator ar merge.

Răspuns Câştigător
| acidelic a răspuns:

La o asemenea banda se poate. Eu am conectat o banda de 2m la un transformator de telefon, daca banda e RGB conteaza sa iti potrivesti tu firele pe firul Minus cu culoarea care o doresti. Exemplu: Legi firul Verde de minus si Negru (+) de plusul transformatorului. Cu USB nu am incercat dar cred ca merge si asa, depinde la ce ii faci legatura

5 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Nu merge!
Tensiunea trebuie sa fie de 12 volti.
Incearca cu un transformator. (nu din ala de la telefon)

| mudokins78 a răspuns (pentru acidelic):

Imi placi!
nu folosesti ca pusti astia de pe TPU,"gen". ai spus-Exemplu!, nu "gen".
Nota 10+
cat despre banda cu leduri,
vreau sa imi iau si eu, mi-am cumparat o casa acum 2 saptamani la tara, si vreau sa fac un sistem de iluminat pe leduri! (consumul mai redus)
eu am cumparat 4 transformatoare de 12v, cu 4000 de lei, sa le pot folosii la leduri! (si alte electrocasnice)
televizorul pe care il duc acolo merge la 5v. si are diagonala de 81(de la Sony)

| acidelic a răspuns (pentru mudokins78):

4 transformatoare de 12v cu 4000 lei? Sunt placate cu aur? Un transformator nu costa mai mult de 5 lei laughing Buna idee de a-ti pune iluminatul prin leduri. Ai grija sa sa nu comanzi prea multa banda ca iti pune Taxa vamala si e cam mare taxa, acum depinde daca le cumperi din china.

| mudokins78 a răspuns (pentru acidelic):

Este vorba despre transformatoare de putere!
indiferent ca pun o banda de 1 metru de leduri, sau pun una de 50 de metri, transformatorul face fata!
daca stii tu, ca lea care se folosesc la subsolu blocului!
si banda de leduri imi iau originale, nu chinezesti.

| acidelic a răspuns (pentru mudokins78):

Ar trebui sa intelegi ca mai toate sunt chinezesti si tot de acolo vin. Stiu ca un asemenea transformator poate suporta o banda de 1 m dar si una de 50m, exista doar un plus si un minus, logic. Anyway, intrebarea acestui topic este daca o banda se poate conecta la USB si raspunsul e: Nu, pentru ca USB-ul scoate o putere de 5V si banda de leduri necesita 12V. Daca banda este RGB vei observa ca se vor aprinde doar beculetele rosi cu o putere foarte scazuta.

| acidelic a răspuns (pentru mudokins78):

La o asemenea banda se poate. Eu am conectat o banda de 2m la un transformator de telefon, daca banda e RGB conteaza sa iti potrivesti tu firele pe firul Minus cu culoarea care o doresti. Exemplu: Legi firul Verde de minus si Negru (+) de plusul transformatorului. Cu USB nu am incercat dar cred ca merge si asa, depinde la ce ii faci legatura