| nicusornicusor a întrebat:

ce meserie pot urma daca termin matematica- informatica....va pot spune ca sunt in clasa a 10-a si pana acum am avut medii bune.(nu exscelez la matematica-fizica sa am 10 dar ma descurc cat de cat bine)happyhappype viitor nu as dori sa devin neaparat inginer sau alta meserie care se bazeaza numai pe matematica...si as dori sa imi spuneti cat mai multe meserii care se cauta din ce in ce mai mult pe viitor.

3 răspunsuri:
| Eidriana a răspuns:

Pai daca te descurci cu informatia poti merge la faculatea de mate-info (nu stiu de unde esti, dar o poti gasi la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca). Acolo sunt mai multe specializari, iar programatori se tot cauta.
Poti incerca la Stiinte Economice. Nu e greu, chiar daca nu ai facut liceul economic, poti sa iti alegi ca specializare aici ceva legat de marketing, management, chiar si informatica economica.
Poti incerca si agronomia, mergi pe partea de cadastru esti inginer agronom, daca iti gasesti ceva contracte cu statul la drumuri te-ai scos tongue.
Daca iti plac limbile straine poti incerca la Facultatea de Litere.
La Politehnica, sunt o groaza de facultati. Aici ai putea sa-ti alegi din mai multe: La Calculatoare, Inginerie Electrica, Inginerie Mecanica, Automatizari, Telecomunicatii, dar sa stii ca la toate iti cam trebuie fizica.
Asa ca iti urez succes si sper sa gasesti ce te pasioneaza.

| KillerBunny1500 a răspuns:

Pai daca te pricepi la info ai putea sa urmezi facultatea de cibernetica si sa ajungi specialist it, ai putea fi inspector bancar (nu trebuie neaparat sa te pricepi la matematica pentru asta ). Sa iti dau un sfat. Mai mult, pentru a iti alege meseria trebuie sa ai o facultate, ca acum nu prea ai putea spune ce vrei sa te faci. Pana cand trebuie sa mai dai examenul de bacaulareat mai este, iar abia atunci trebuie sa te gandesti mai mult la meserii ca depinde de nota pe care o obtii, iar daca este slaba nu pea ai multe obtiuni bune. Calculeaza-ti nivelul tau (mediu etc. ) si incearca sa il depasesti, apoi incearca sa te axezi pe un obiect care iti place mai mult si poate ca iti vei gasi vocatia in el. Apropo nu spun ca la celelalte nu trebuie sa-ti dai silinta. Oricum, multa bafta!
PS. Scuze ca am scris cam multicel. Sper ca nu te-am plictisit.

| Cosmin1209 a răspuns:

Pai cum ai spus si tu inginer(calculatoare, mecanica/mecatronica, electrica, in constructii) arhitect, profesor (mate, fizica, info... cam orice), pe domeniul IT, operator, ori pe statistica economica sau cibernetica la ASE depinde de unde esti, poti multe meserii, depinde de facultate dar ce ti as recomanda este la politehnica, este cam cea mai buna alegere, ai putea merge totusi si pe medicina/ farmacie pentru ca la liceu faci multa biologie si chimie mai poti face si post-liceal sanitar(asistent medical, protectia consumatorului), daca iti plac limbile straine ai putea merge si pe litere si ce are legatura cu asta, dar e mult prea plictisitor... Sper ca te-am ajutat!☺