| anonim_4396 a întrebat:

Va rog am nevoie de ajutorul vostru.
Sunt in clasa a 8a acum si va urma sa sustin evaluarea nationala.
Pasiunea mea este mecanica,nu numai masinile dar fiarele imi plac mie in general.
Inca de mic stateam pe langa tatal meu sa vad cum repara masina.
Pe viitor as vrea sa devin inginer mecanic,sa fac ceea ce imi place,eventual sa lucrez in cercetare.
Eu as vrea sa urmez un liceu tehnic,mecanic,pentru ca sunt o persoana practica si pot sa invat aceasta meserie inca din liceu.
Insa mi s-a spus ca pentru a deveni inginer trebuie sa merg neaparat la mate-info, insa problema mea foarte mare este informatica.Nu imi place deloc informatica cu c++ si chestii din astea desi ma descurc la matematica, am avut media generala 8(nu fac meditatii), nu vreau sa fac aceasta materie in liceu deoarece este plictisitoare si nu o sa trec la aceasta.

Pot sa fac un liceu de mecanica si dupa o facultate in domeniu?
Se face informatica la un liceu tehnic?

Va rog ajutati-ma trebuie sa iau o decizie repede.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Azi nu poți deveni inginer mecanic fără matematică. Poți deveni cel mult mecanic care repară mașini, ceea ce este foarte folositor.
Ca să îți placă matematica ai nevoie de un profesor bun, care să îți arate care este șmecheria și frumusețea ei.

| Feri259 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu ai inteles intrebarea

| Feri259 a răspuns (pentru sadrian46):

Ma descurc la matematica, as putea lua 8.5 in evaluare nationala fara sa fac meditatii insa nu imi place informatica, de aceea nu ma pot duce la un profil real.

| sadrian46 a răspuns (pentru Feri259):

Atunci nu te duci la real.
Ai mai pus această întrebare.
Pot sa fac un liceu de mecanica si dupa o facultate in domeniu?
Nu poți.
Ca să ajungi la facultate, ai nevoie să faci un liceu.
Deci ai urmat drumul liceu, facultate.
Nu te mai poți înscriee încă o dată la liceu, după ce trecut o dată prin acest ciclu de învățământ.