| kRyStY_1411 a întrebat:

cine stie cum caracterizez un personaj (pintea)? imi trebuie pe maine cine imi zice FUNDAAA!

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Acceseaza linkul:http://www.e-referat.net/referate/romana/pintea-viteazul---dupa care te inregistrezi si descarci!

Răspuns utilizator avertizat
| TaNaNaNaNa a răspuns:

Poi cauta caracteristicile fizice sau morale ale personajului.Depinde.Ai de facut portretul personajului?

| kRyStY_1411 explică:

Pune raspuns

| geaninna a răspuns:

X este personajul principal/ secundar, deoarece ia/nu ia parte la actiune in toate momentele subiectului.
Insusirile fizice ale personajului sunt prezentate direct, prin descriere de catre narator sa de catre alte personaje (,,.").
Accentul, in opera, cade pe prezentarea insusirilor morale ale personajului, care sunt prezentate printr'o diversitatea de mijloace de caracterizare, directa si indirecta. Caracterizarea directa este realizata de catre narator prin descriere (ex...), de catrea alte personaje(ex.) sau din autocaracterizare (ex.).
Cele mai multe insusiri mirale reies, indirect, pe parcurul actiunii, din actiune, din limbaj, din relatiile cu celelalte personaje, din mediuc in care traieste si din numele ales de autor. Astfel din modul de a se comporta reiese ca X este.
Limbajul pers pune in evidenta alte insusiri indirect. Dialogul este un important mijloc de caracterizare...
Relatiile cu celellalte pers prezinta un mijl de caracterizare indirecta. Fata de., X se dovedeste (), in timp ce in relatiile cu ...este...
Mediul in care traieste isi pune amprenta asupra personalitatii sale, astfel incat...
Numele pers este simbolic, deoarece ( completezi)
Pe langa continut forma textului are un rol important in conturarea trasaturilor pers. Specific operei epice este imbinarea modurilor de expunere. Descrierea are rol in caracterizarea directa, iar naratiunea si dialogul in cea indirecta.
In concluzie perosnajul X este personajul principal si este reprezentativ perioadeai istorice in care a trait.

| ccaattaalliinn a răspuns (pentru geaninna):

Foare inteligent eu tiasi fi dat funda! Mi-a fost de mare folos.

| DarkInsomnia a răspuns (pentru geaninna):

Foarte folositor