| Ingognito a întrebat:

Salut, acum ca au inceput sa ceara vaccinul cand intru in anumite locatii, cum il arat? Este o aplicatie ceva sau trebuie sa merg cu foaia? Am inteles ca ei au zis ca o sa imi trimita o copie ceva pe mail dar nu am primit nimic.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://certificat-covid.gov.ro/

Intri aici și îți generezi certificatul verde.

| Nouvel a răspuns:

Daca nu ai nimic pe telefon, e buna si foaia.
Eu nu am telefon destept si umblu cu foaia dupa mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti trimite nimic, trebuie sa intrii pe site-ul ministerului, sau gasesti in mai multe locuri dar trebuie acel EU green card sau adeverinta din Romania. Se elibereaza celor care au facut si sunt in baza de date

Bula
| Bula a răspuns:

"Certificatul verde" se poate descarca de aici:
https://certificat-covid.gov.ro
Pentru autentificare trebuie sa scrii adresa ta de e-mail. La aceea adresa vei primi un link pentru a intra.
Completezi formularul, dupa care dai click pe butonul "Salvare".
Vei primi un nou link de acces la certificatul primit, pe carre il poti si descarca sub format pdf (care se poate vizualiza pe telefon sau poate fi tiparit pe hartie. Acela este "Certificatul verde", care contine inclusiv codul QR pentru scanare (un patrat cu punctulete negre).

Daca nu te descurci, roaga-l pe cineva sa te ajute, eventual chiar medicul unde ai fost vaccinat.

| Violleta2022 a răspuns:

Arati certificatul care-l primesti dupa ce te-ai vaccinat.
Acela se da numai dupa ce ai facut si doza 2 de vaccin.