| DearestVicinity43 a întrebat:

Salut!
Intr-o zi in timp ce eram pe sectia medicina interna de la spitalul judetean din orasul in care locuiesc, mai multi pacienti cat si apartinatori si nu doar ei, au primit fiecare de pe sectie o foaia in care specifica ce alimente are voie sa consume un pacient diabetic, ce alimente ii sunt interzise, cred ca despre asta este vorba cu acea foaie doar daca imi amintesc bine. Daca imi amintesc corect si estte adevarat are cineva acea foaia sa-mi trimita si mie o copie. sau un link de descarcare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

,,Regimul alimentar al unei persoane diagnosticate cu diabet trebuie stabilit de către un medic diabetolog sau nutriționist în funcție de planul de tratament. În orice dietă vor fi numărați zilnic hidrații de carbon consumați și se va stabili cum vor fi împărțiți. Numărul lor diferă de la pacient la pacient, în funcție de afecțiuni asociate, greutate sau alți factori.

Medicul poate recomanda 5 mese pe zi sau chiar 6 (3 mese principale și 2 gustări sau 3 mese principale și 3 gustări), dar acest lucru depinde de tipul de tratament al fiecărui pacient. Pentru îmbunătățirea obiceiurilor alimentare sunt luate în calcul nevoile personale, greutatea corporală actuală și nivelul de activitate fizică.''-https://neuropatiediabetica.ro/regim-alimentar-diabet/

https://www.doc.ro/diabet/dieta-in-diabet-alimente-permise-cu-cantarul

https://www.edumedical.ro/......s?/diabet/

https://www.medicover.ro/......,786,n,287

https://www.reginamaria.ro/......-sanatoasa

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ideea e: grasimile (9 kcal/gram) sunt mai periculoase decat zaharul (4 kcal/gram).

Practic, poti manca orice, dar numai cantitati limitate de zaharuri si grasimi. Si chiar proteine (de ex. carne slaba) daca mananci prea multe ingrasa.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Ideea e: mananci orice, dar nu mananci mult. Mananci cu cantarul.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cam vag ce scrii aici. Poate daca mentionai si orasul, dar asa, care crezi ca sunt sansele ca vreun pacient de acolo sa aiba cont TPU si sa vada intrebarea? Poti intreba de medicul tau de familie daca erai acolo pacient, iar intre timp ai pierdut foaia.Inclusiv pe internet gasesti, cel mai probabil, acelasi continut.