| isabellla08 a întrebat:

Salut all :]] am si eu o intrebare despre cultura civica nu este tema doar ca merg la olimpiada si ar trebui sa stiu toate exercitiile din carte si nu stiu unul: Relatati despre viata in perioada dictaturii comuniste in Romania. Dati exemple de 2-3 marturii despre caracteristicile regimului de dictatura comunista din Romania. Exercitiul 4 pagina 31 Cartea este de clasa a 7-a... Fundawinking! help. va rog!

Răspuns Câştigător
| LostHappiness a răspuns:

Ai putea sa ii intrebi pe parinti cum era pe atunci. Din cate stiu eu, nu aveai voie sa stai pe afara dupa 7 seara ca altfel te lua militia, apa calda se dadea doar sambata doar pentru cateva ore seara, toata ziua la televizor se dadea doar despre ceausescu si doar 15 minute de desene animate pentru copii. thinking Aaa, si parca mai era si faza cu militienii care te trageau de limba ca sa spui chestii rele despre comunisti pentru a te aresta. laughing Mult succes!

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu sunt născut în 1954, și din 1954 până în 1989, am trăit în celălalt regim.
După 20 de ani, să zic că eram un bărbat, care gândea.
Deci din 1974, până în 1989 erau un om care gândea.
Nu am habar ce minciuni sunt scrise în cărțile tale de școală.

Cei mai aprigi activiști de partid, activiști PCR, s-au trezit în câteva luni în 1990 foarte anticomuniști!

Dacă vrei să afli adevărul despre perioada respectivă, să vorbești cu oameni, care au trăit atunci!

Unii te vor minții, iar alții nu.

Dacă Asasinatul - Ceaușescu - ar putea învia din morți și ar candida ca președinte, ar avea ceva șanse să fie ales președinte, chiar din primul tur.
Eu nu am fost membru de partid nici atunci și la primul tur cred că nu l-aș vota.
Dacă la turul 2 ar candida Nicolae Ceaușescu și Băsescu sau vreun alt băsist, aș vota Ceaușescu, pe ideai minimalizării răului.
Dacă Ceaușescu în turul 2 ar concura cu Victor Ponta, nu aș vota pentru Victor Ponta, că ăsta a probat, că este cretin, prin mișcarea pe care a făcut-o „ cu Geonă și cu senatul".
Oricum discuția pe tema asta, nu are rost, să aibă loc, că Ceașcă nu va învia și nu va candida, la nici funcție.

| IulianAlexe a răspuns:

Vreau exercitiile 4 si 5 pagina 49 la givica clasa a-7-B