| smecherul50 a întrebat:

Salut.Am o intrebare calculatorul meu merge foarte greu adica se deschide greu si se blocheaza uneori si nu stiu ce are.Ma puteti ajuta? Dau funda pentru cel mai bun.

8 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Se mai blocheaza din cauza
1. Virusi ( daca ai )
2. Memorie ( daca o ai putina si tu incarci programe mari )
3. Internet ( Uneori de la traficu de internet )
4. Daca spatiu de pe hard este aproape full!

Pentru a scapa de el se poate face urmatoarele lucruri
Pentru 1. Sa iti instalezi un antivirus bun, si poti incepe dupa aceea sa iti scaneze, calculatoru, asa poti oora virusi si, calculatoru iti poate merge mai bine

Pentru 2. Daca ai meomoria mica, ar trebui sa iti stergi unele fisiere, care necesita memorie mara, sau iti mai cumperi o placuta de memorie!

Pentru 3. Stiu, se mai intampla, ca uneori cand intri pe internet, sa se blocheze, pentru asta, iti propun sa instalezi orce altfel de browser ( Adica de exemplu Google Chrome, Opera, Mozila Ferofox ) Internet explorer, necesita multa memorie!
Eu te sfatuiesc ca Google Chrome este mai bun!

Pentru 4. Este posibil, sa ai descarcate multe program e, asa ca calculatoru tau, merge mai greu. Pentru aceasta problema, ai putea sterge, lucrurile care nu te mai intereseaza! Si le dai la Recycle Bin!

Si, poti folosi si pasii lui Daniela, sunt foarte utile
Bafta in continuare!

| Lala20 a răspuns:

Virusi!

| userr a răspuns:

Foloseste tuneup utilies!

| theorizer a răspuns:

Se blocheaza dupa ce incepe sa incarce Windowsul sau cu mult timp inainte de asta? nerd

| FunDa a răspuns:

Ai antivirus bun?
daca nu poti baga avg-ul. daca nu merge cealalta optiune e sa bagi windows-ul big grin

| Taaci a răspuns:

Asta patesti atunci cand ai virusi in calculator.In acest caz poti numai sa iti reinstalezi Windowsul. Daca dai scanare cu antivirusul si nu gasesti niciun fisier infectat, poate ti se blocheaza si iti merge greu pentru ca ai umplut in mare parte memoria calculatorului. Pentru a verifica daca e nevoie sa stergi ceva, da`i click dreapta in My computer, pe folderul in care ai cele mai multe fisiere(de obicei D). Dai pe PROPERTIES si daca FREE SPACE este foarte putin, poti incepe sa stergi cateva fisiere de care nu mai ai nevoie, sau le poti pune intai pe un DVD sau CD pentru a le salva. Sper sa te descurci!

| Bubuuuu a răspuns:

Pai. ti.ai mai sters unitatea?thinking
poate si tu ai calculator pe lemne laughing. scuze ->asa. i a meu rolling on the floor

| anamaria97 a răspuns:

Ai virusi...Incearca sa iti reinstalezi windows-ul...happy Succes