| Monyyyyy a întrebat:

Salut,tatăl meu are o problema cu leptopul, când deschide my computer si gen dupa aia unitatea D și sa acceseze filme i se tot deschid mai multe căsuțe.Nu imi dau seama ce are.Ma puteți ajuta? Nu stiu ce a dereglat

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptop-ul este virusat.
Ruleaza acest program (ESET Online), mai mult ca sigur se rezolva problema:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Sa ai internetul conectat!

| sierra1 a răspuns:

Fă o captură a "căsuțelor" ce se deschid - să vorbim in cunoștință de cauză

| anonimg a răspuns:

Laptopul are virusi. Deci un om care nu cunoaste/identifica problemele de software, nu stie nici cum sa se protejeze atunci cand navigheza pe internet. Virusii pot fi copiati odata cu filmele pe stick, sau chiar scrisi pe dvd-uri.
Recomand reinstalarea sistemului de operare, instalarea unui antivirus bun si devirusarea oricarui stick introdus in laptop. Si distrugerea dvd-ului(discului) daca s-a folosit asa ceva.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Da, e corect ce ai spus dar cum stie un novice (nu eu) sa se apere de ex. de exploit.
De ex. el nu stie ca foloseste un player fara update si cu bug de securitate, apoi ia un film care in compresia sa contine cod ce exploateaza acele vulnerabilitati...vezi uneori e dificil!

| Wr3nch a răspuns:

Pune niste screenshots, le ncarci pe imgur si pui link aici. Apasa pe tastatura printr si dai paste in paint ca sa le faci.

| dannyel86 a răspuns:

Cel mai probabil un virus. happy
Sa incerce o devirusare cu un antivirus bun.

| Digikey a răspuns:

Sa nu mai uite la x xx

| 2P a răspuns:

Daca e la prima pornire probabil ai si alte programe intalate setate sa porneasca automat, verifica meniul de Boot on start si scoate ce nu e nevoie de acolo SAU ai laptopul virusat!