| Miko93 a întrebat:

Salut, am un aparat foto Nikon D3100 si vreau sa-l setez sa faca pozele de cea mai inalta calitate. Intrebarea mea este:

Aveti idee care este calitatea mai bune pentru poze?

A: NEF (RAW) +JPEG fine
B: NEF (RAW)
C:JPEG fine
D: JPEG normal
E: JPEG basic

Multumesc, dau funda happy

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

A - iar raw e pentru editarea digitala, deci daca nu iti convine poza mai umbli la setari de culori/lumina pe raw, bafta

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Depinde ce doresti, eu prefer JPEG + RAW, doar sa te inarmezi cu destule carduri si de capacitate cat mai mare.

Pentru cadre care le-ai intuit bine ca expunere e ok sa le pastrezi in JPEG, iar pentru cele la care vrei sa mai umblii, le editezi din RAW, ai rezultate mult mai bune asa.

| myhaelamar86 a răspuns:

Prima varianta