| icsbooy a întrebat:

Salut colegi! am o intrebare si eu, ruleta, rigla, metrul tamplarului, metru de croitorie si restul instrumentelor de masura, au CM la fel sau e la fiecare diferit? mi se pare ca de exemplu matrul croitorului are centimetru putin mai mare decat restul sau ceva in genu si nu sunt egale in masura. nu stiu daca am fost explicit da in mare cam asta era intrebarea big grin!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate sunt la fel, doar ca poate diferi precizia, dar nu foarte mult.

| WhiteLife a răspuns:

Centrimetrul e acelasi peste tot unde te duci si pe ce e pus. Este posibil ca ceea ce ai vazut tu sa fie un inch, adica o alta unutate de masura folosita mai ales de britanici, care e ceva mai mare decat centrimetrul.
Am inteles corect?

| icsbooy explică (pentru WhiteLife):

1 inch=2.54 cm, stiam de asta, da nu mai stiu unde am auzit ca centimetru croitorului e mai mare decat altele sau ceva in genu. sau tamplarului nu mai stiu care.

| WhiteLife a răspuns (pentru icsbooy):

Hmmmm... n-am mai auzit. Desi e putin posibil. Totusi, cred ca e unul si acelasi centimetru, n-ar avea cum...

| LolaLollita a răspuns:

Sunt la fel, indiferent de instrumentul de masurahappy

| icsbooy explică:

Eu unu asa stiam mai demult, faza e ca nu mai stiu la cine am auzit si la ce instrument avea CM diferit de altele, de asta am si intrebat poate stia careva in mod mai sigur big grin