| Muset a întrebat:

Procedurile de masurare cu ruleta si cu metrul de croitorie?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Intinzi metrul sau ruleta de unde vrei sa masori pana unde vrei sa masori si citesti ce scrie pe el, da' nu cine a facut metrul sau unde a fost facut ci numerele de pe el, da?

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Așa, continuă, ce-i cu ele?
Le întinzi de la bază la vârf și citești notația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele masuratori se realizeaza la fel. Intinzi ruleta sau metrul din punctul in care vrei sa masori pana in celalalt punct si citesti pe metru/ruleta ce scrie. Acea valoare este dintanta sau marimea obiectului masurat.

O zi buna