| xXGaByxD a întrebat:

Salut, de curand am o problema foarte grava,pc-ul meu merge foarte greu.L-am curatit i-am "administrat Pasta termoconductoare" am facut si windowsul dar tot merge greu, adica vreau sa zic ca inainte imi mergea foarte usor.
Ce remediu as putea sa ii administrez sau daca ar fi ceva setari care l-ar putea imbunatati. Ma enerveaza foarte mult la incarcare paginilor de internet orce browser as folosi, iar cate o data se mai si blocheza si trebuie sa ies din browser sa intru iar.Va rog dati-mi si mie niste solutii iar eu in schimbul solutilor care vor merge o sa

Răspuns Câştigător
| MeineHausafgaben a răspuns:

Iata aici cateva explicatii:
1)Intra in Control Panel -> -> Administrative Tools ->->Services. Apoi dati click dreapta ->-> stop pe urmatoarele:
- Application Management
- Clipbook
- Error Reporting
- Distributed Link Tracking Client
- Help and Support
- Indexing
- IPSEC
- Messenger
- Remote Registry Service
- Telnet
- Windows Time
- WMI Performance Adapter

2) Defragmentati driverul C. Click dreapta pe el -> -> propretis -> -> tools -> -> defragment now -> -> defragment

3) Intra in Start -> -> Run si scrieti regedit. Apoi va duceti la HKEY_LOCAL_MACHINE -> ->SYSTEM -> -> CurrentControlSet -> -> Control -> -> Session Manager -> -> Memory Management -> -> PrefetchParameters. Dupa aia intra la EnablePrefetcher si pune valoarea 3.

4) Intra in Start -> -> Run si scrieti regedit. Apoi du-te la HKEY_LOCAL_MACHINE -> -> SYSTEM -> -> CurrentControlSet -> -> Control -> -> PriorityControl. In partea dreapta dati New-> -> DWORD Value. Scrieti IRQ8Priority in chenar. Apoi da modify si pune valoarea 1.

5) Da Start -> -> Run si scrie Sigverif.exe. Apoi dai Start.

6) Acuma folosim toata viteza netului pe care il primim. Click pe butonul Start, apasa Run, apoi scrie in chenarul care apare gpedit.msc. Mai departe sub Computer Configuration apasa pe [+] de la Administrative Templates, apoi pe [+] de la Network, mai departe apasa pe QoS Packet Scheduler si va aparea o lista in dreapta unde puteti face cateva setari. Apasati dublu click pe Limit reservable bandwith, apoi bifati pe Enabled si la Bandwith limit schimba din 20 % la 0%. Apoi da Aplly -> -> Ok.

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ce windows si anti virus ai? Face asa oriunde ai intra sau doar pe net?

| xXGaByxD explică:

Mai mult la net iar netul meu este de 12 inainte nu am avut probleme si acuma de un timp imi merge mai greu

| MeineHausafgaben a răspuns:

Salut, in primul rand ar trebui sa imi spui si mie configuratia calculatorului tau, ca sa pot lua o decizie.

| xXGaByxD explică (pentru MeineHausafgaben):

AMD Sempron{tm} Processor
Processor 2.71 GHz, 2 RAM
NVIDIA MCP61
Memory Size: 512 MB