| xSequel a întrebat:

De un timp...adica de vreo cativa ani, am inceput sa ma balbai si cu oamenii cu care vorbesc nu ma prea inteleg, zic " ce ai spus?" sau "ce?". Spuneti-mi cum sa nu ma mai balbai, ce exercitii sa fac.Nu vreau sa merg la doctor pentru ca parintii nu ma duc.(adica nu stiu)

Răspuns Câştigător
| Genius21 a răspuns:

Balbaitul, cel mai funny lucru
Incearca niste exercitii de dictie, poate te ajuta

Edit: TPU iar si-a luat-o in cap, nu posteaza in intregime raspunsul...

3 răspunsuri:
| xSequel explică:

Citesc foarte bine, si nu ma balbai cand citesc, doar cand vorbesc cu oamenii. Vorbesc prea repede si oamenii nu ma inteleg.

| laurentiu a răspuns:

Spunemi sincer esti certat cu cititul, daca nu esti inseamna ca e alta problema, iar daca da inseamna ca trebuie sa-ti dai drumul la vocabular iar asta nu poti as o faci daca te joci mereu vice city citeste carti, sau in cel mai rau caz citeste multe povesti!

| d2o3r5 a răspuns:

Bun asa.
Sa incepem sa rezolvam:
1. Consumi stupefiante?
2. De cand a inceput asta?
3. Te-ai speriat foarte tare de ceva?
4. Pe timp ce trece, esti tot m-ai balbait sau greu de pronuntat?
5. Vorbesti foarte putin in societate, ti-e frica sa vorbesti?
6. Te desconsideri din alte motive, fara cel de fata, ceea ce te-a impidicat sa vorbesti deschis cu oamenii?
7. Ti-e frica sa incepi o discutie?
8. Cat de des intalnesti acest obstacol, odata la 2 cuvinte, de trei ori pe zi?
Raspunde-mi si vom rezolva!