| AnnaaaPopa555 a întrebat:

Buna seara TPU!
Ma deranjeaza faptul ca nu stiu sa-l pronunt pe "r". Vreau sa invat sa-l pronunt dar fara logoped.Am incercat sa fac exercitii, dar il pronunt lafel.Pe langa asta,uneori ma mai si balbai cand vorbesc iar lucrul care ma deranjeaza cel mai tare e ca am o voce neplacuta,groasa. sad. Vreau foarte mult sa-mi mai dezvolt vocabularul, sa-l pronunt pe "r" si sa vorbesc mai clar. Credeti ca vocea mi se va mai schimba pe timp ce cresc? Eu mi-as dori foarte mult. Cum as putea sa invat sa-l zic pe "r"? Va rog nu-mi spuneti ca e mai frumos sa fii rarait|a pentru ca eu m-am saturat ca lumea sa ma intrebe:"Poftim?".Am incercat sa fac exercitii de dictie,sa-l zic pe "r" cu un creion in gura, dar nimic sad.Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marinaa9 a răspuns:

Ti-as recomanda vizitele la logoped, am un frate care are aceiasi problema, are 5 ani.Si i-a si un fel de medicament, insa numele medicamentului nu stiu sa ti-l zic.Parintii mei au incercat cu tot feluri de jocuri, poezii etc. insa nu au avut nici un rezultat