| Shooter a întrebat:

Dupa ce trebuie sa ma iau la Microsoft Flight Simulator ca sa aterizez unde trebuie....ca decolez si nu stiu unde trebuie sa aterizez?

2 răspunsuri:
| LucaTheodor a răspuns:

Daca zbori la FREE FLIGHT atunci trebuie sa iti faci plan de zbor, dar daca faci o misiune atunci te ghidezi dupa un compas!

| VATSIM a răspuns:

Salut,

Exista diferite tipuri de zboruri, unul VFR care inseamna visual flight rules, si te ghidezi doar dupa reperele vizuale terestre, cum ar fi, ape, munti, cladiri. Asta inseamna sa studiezi hartile in prealabil sa-ti stabilesti un traiect si sa vezi pe unde trebuie sa zbori. Dar in simulator e greu de facut asta, deoarece reperele vizuale sunt greu de reperat ele nefiind foarte bine definite. Zborul la vedere se efectueaza cu avioane mici

In zborul instrumental, IFR, trebuie sa te ghidezi dupa instrumente. Iti stabilesti ruta pe care vrei sa o urmezi si cu ajutorul instrumentelor de navigatie poti ajunge din punctul a la punctul b. Vezi in simulator lectia despre VOR to VOR flying. Sau iti gasesti o ruta anume, ti-o introduci in GPS si urmezi acea ruta. Rutele se gasesc pe vroute (este un program gratuit il gasesti cautand pe google) sau http://www.vatroute.net/. Iti alegi ruta, si daca zbori cu avioanele din default ale simulatorului, inainte de zbor dai la flight planning si iti introduci acele puncte. Cand vei porni zborul vei avea ruta trasata in GPS.

Avioanele reale moderne, au un computer de bord numit FMC = flight manager computer, in care introduci ruta si este mai usor de folosit, nu e nevoie sa stai sa cauti pe harta punctele. ii scrii ruta si ti-o va arata. Dar pentru asta trebuie sa iti downloadezi addon-uri cu diferite avioane, poti incerca Beoing 737 de la PMDG dar il gasesti gratuit doar pe t orrenti.

Daca mai ai intrebari, nu ezita