| TruLaLa a întrebat:

In constructia piramidelor egiptene se utilizau blocuri enorme de piatra. Puteti sa-mi spuneti felul cum era micsorata forta de frecare la deplasarea acestor blocuri. dau funda)

Răspuns Câştigător
| Matt24 a răspuns:

Prin introducerea de bucati de lemn rotunde sub blocuri...ca un fel de tevi.Astfel Ff se reducea doarece erau cativa sclavi care luau bustenii din spate si ii mutau in fata.Un fel de role antice ^^

2 răspunsuri:
| ronaldo93 a răspuns:

Foloseau busteni de lemn
ceva gen role intelegi?

| gabibory a răspuns:

Cm spune si Matt24 stiam si eu dar nu prea cred pentru ca in primul rand lemnele alea nu rezistau la greutatea blocurilor si pana puneau blocurile pe busteni cum faceau? e o oarecare tehnica.