| xerox123 a întrebat:

care este diferenta intre a se neglija forta de frecare si cand ne da forta de frecare?

1 răspuns:
| Buii a răspuns:

De obicei intr-o problema ti se zice ca se neglijeaza fortele de frecare atunci cand ai de calculat Energiile cinetice si potentiale si aici se foloseste teoria de variatie a energiei. E = Ec + Ep. Cand nu ai forte de frecare, nu ai un coeficient de frecare, deci la aflarea de exemplu a lucrului mecanic nu mai trebuie aflat lucrul mecanic al fortei de frecare. Deci daca vezi, se neglijeaza fortele de frecare sa folosesti aceasta teorie de variatie. Ex: subiectul 3 de la bac o sa gasesti cu neglijare fortelor de frecare, iar la subiectul 2 mereu o sa ai o forta de frecare