| Bucatariu_Paul_1994 a întrebat:

In curând vreau sa merg cu trenul la București, dar sa iau si bicicleta cu mine. Ținând cont că plec din Suceava și nu este spațiu special amenajat în tren, vreau sa stiu daca as putea sa pun bicicleta in capătul vagonului si sa nu am probleme.+ am citit ceva despre taxa la bicicletă.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Trenul nu e autobuz metrou sau tranvai cu loc special de asa ceva
iar vagoanele cfr sunt inghesuite in spume, cineva putin mai grasut si nu trec doi unul langa altul fara ca unul dintre ei sa intre intr-un compartiment ca sa faca loc

poti sa calatoresti cu un tren privat si sa vorbesti cu conductorul
https://www.astratranscarpatic.ro/

sau sa dai un telefon inainte si la privat si la cfr

totusi sunt sigur ca au o solutie, dar o sa te coste extra!

poate, daca ai o bicicleta nu foarte mare, care se pliaza si care incape in suportul de bagaje, atunci nu o sa aiba nimeni, nimic de comentat, eventual daca reusesti sa o bagi intr-o plasa destul de mare, nu or sa mai aiba nici motivul ca "nu e voie cu bicicleta"

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In capatul vagonului nu exista spatiu de bicicleta sau de depozitare, pe acolo se urca si coboara calatorii.
Se poate depune la serviciul de coletarie al trenului.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai citit articolul asta din 20 noimbrie 2018?

https://www.freerider.ro/......41783.html

| mgtow a răspuns:

Sant trenuri cu vagoane destinate bicicletelor. Vezi sa nu fie unu pentru tine

| Bucatariu_Paul_1994 explică:

Multumesc de răspunsuri! Singura solutie, găsită pe un forum, este de a pune bicicleta între vagoane( in spatiul respectiv unde nu pot sta oameni, podeaua fiind mobila) si sa scot o roată sau ambele.