| TheKKosmyyn a întrebat:

Maine am teza la limba si literatura romana, si as vrea sa ma ajutati cu subiectele astfel:
1) Sumbstantivul -Caz
-Fel
- Functia sintactiva
2)Articocul -Hotarat
-Nehotarat
-Demonstrativ adjectival
-Posesiv genitival
3) "O, ramai..." De M. Eminescu - Genul liric (+deff)
-Eul liric (+deff)
-Rima
-Masura
-Ritm
4) Pronumele - Perosnal
-De politete(reverenta)
-Reflexiv
-Demonstrativ
-Posesiv
5) "Amintiri dintr-o calatorie" dde Calistrat Hogas
-Moduri de expunere
-Naratiunea
-Dialogul
-Descriere (Tablou, portet )
-Figuri de stil
6) Numeralul -Cardinal
-Ordinal
-Colectiv
-Fractional
7)Adjectivul -Grade de comparatie
-Functia sintactica
8) D-l Goe -Carcaterizare personaje
-Schita (+deff)
-Plan simplu/dezvoltat de idei (Pemomentele subiectului)
9)Adverbul -Grade de comparatie
-Functia sintactica

Toate acestea sunt pentru clasa a VII-a A, nu vreau"mota mo" doar definiti si celalte chestii! Va multumesc din suflet!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Pe TPU, nu se fac teme, nu te supăra, dar aşa este.
Toate cele bune.

| Skrilly a răspuns:

Dacă scrii sumbstantivul așa... în loc de substantivul...ÎȚI UREZ SUCCES, ai nevoieeee!

| iuliaa9974 a răspuns:

Frate, tu nu-ți iei notițe?

| Mary29k a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire flexibila care denumeste fiinte, lucruri si fenomene ale naturii.
Cazul este una dintre categoriile gramaticale, alaturi de gen, numar si persoana. Cazul este forma pe care o ia un substantiv avand diferite forme si functii sintactice.
Articolul este partea de vorbire flexibila care arata in ce masura un obiect este cunoscut vorbitoarului. Articolul: demonstrativ-adjectival, posesiv-genitival, hotarat si nehotarat.
Articolul hotarat exemple: baiatul, fata

Articol nehotarat : un baiat, o fata ...Articolul posesiv-genitival :al baiatului, a fetei Articolul demonstrativ-adjectival:cel, cea cei, cele.
Pronumele personal are doua forme : forma acccentuata si forma neaccentuata.
Figuri de stil : epitet, comparatie, enumeratie, repetitie, personificare, inversiune si altele, atatea stiu.
Cu astea te-am putut ajuta. Sper sa-ti fie de folos. Funda *