| americanu00334567 a întrebat:

Poate cineva sa-mi spuna niste povesti de groaza culese din popor adica auzite de batrani. bunici de exemplu am auzit una din satul meu(care presupun ca e adevarata) : O femeie din sat l-a pus pe fiul ei sa duca cadavrul unei capre decedata recent din cauza unei tumori.Se inserase si dupa ce a aruncat cadavrul pe camp si-a plans capra "saraca caprita" dupa care se sui in caruta.dar o zari pe capra inapoi in spate repetand dupa el "saraca caprita" si asa "tanda malanda" l-a purtat naiba pana dimineata. deci ce povesti horror stiti de la batrani/bunici etc?

7 răspunsuri:
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Poveste de groaza, mhm, nu e chiar poveste dar...cica este o pasare "pasarea mortii" care daca canta nu stiu unde moare persoana respectiva. Dar stai linistit/a ca nu e adevarat.

| Sarcopt a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Se numeşte cucuvea şi preveşteşte moartea.

| IoanaPuppy31 a răspuns (pentru Sarcopt):

Da, asa se numeste. Este un mit creat de o coincidenta presupun.

| Sarcopt a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

La multe lume li s-a întămplat ceva rău, nu neapărat moartea. Cunosc căteva persoane

| MasterFlo a răspuns:

Mama bunici mele a auzit seara pe cineva că o strigă când s-a uitat pe geam a văzut un moment mare, foarte mare îmbrăcat în alba (2-3m), dar ea nu a răspuns pentru că aș spune că poti sa muțești, de atunci oamenii au văzut tot mai des acel om la ora 00:00-00:10, cum să mutați un om ciudat din sat totul s-a oprit, uni îl vedeau seara de SF.Andrei că dormea afară și de spune că strigoii fac asta, când sa căsătorit, soțul fetei bunicii mele a văzut un lup mare și albe care rade asi de rostogolea de 3 ori din 20 in 20 sec. Și râdea la el, apoi jumătate de sat a văzut o capra alba cu 6 picioare care vorbea, iar când omul ciudata a murit, chiar daca era în alt sat totul s-a oprit, pete o luna bunica s-a mutat unde stau eu acum și gat, totul e adevarat cec puțin ce îți spun eu acum e ceea ce am auzit.

| girlonfire56 a răspuns:

Cele cu miresele care au murit in ziua nuntii sunt cele mai bune, nu trebuie sa iti spuna nimeni, totul consta in imaginatie

| PîrvuVladimir a răspuns:

Buna! Nu stiu povesti de groaza, dar pe YouTube se afla un canal numit iKira.Are 24 de video-uri cu povesti horror din popor