| Tentea98 a întrebat:

Salut, scuze pentru categorie dar n-am habar unde sa o incadrez.
Mi-am cumparat un bilet de la wizz, si cum bine stiti, bagajul mare de "mana" cel pe care il iei cu tine in avion, vreau sa stiu daca am luat cumparat aceast bagaj, mai beneficiez de cel mic, care este gratis?

2 răspunsuri:
| Apollo007 a răspuns:

Da, bagajul de mana e cel pe care il iei cu tine in avion si are o limita de 10 kg. Dimensiunule lui maxime sunt 42x32x2. Atentie la ce pui in el nu sunt permise lichide (deodorante parfumuri) Din cate am vazut wizz o sa renunte la taxa de bagaj de mana mare parca de la 1 octombrie sau cam asa ceva

Bula
| Bula a răspuns:

Ambele bagaje le iei cu tine in avion.

Bagajul mare (valiza) se transporta in cala avionului si are o limita maxima de greutate, mentionat pe bilet. Daca se depaseste greutatea, atunci platesti suplimentar pentru fiecare kilogram in plus.

Bagajul de mana il iei cu tine si-l pui deasupra capului, la indemana. La acest bagaj este limitat continutul (ai o serie de lucruri care n-ai voie sa tii in el), precum si dimensiunile maxim admise (sa incape in locasul destinat acestor bagaje.
Bagajul de mana (mic) este inclus in pretul de baza, pentru bagajele din cala se plateste.