| Justgreen a întrebat:

Sunt la liceu acum am terminat clasa a 9-a profilul Protectia Mediului. Vreau sa ma mut la stiinte sociale pentru ca pe acest profil nu am nici un viitor+ nu imi place profilul... A fost tata sa se intereseze la un liceu profilul stiinte sociale cu o medie mai mica (8 si ceva) si i-au zis ca nu mai au locuri. Chiar vreau sa ma mut la liceul ala (Mai sunt 2 licee dar cu medii de 9+ si nu am medie). Cum ar trebui sa procedez? Sa mai stau la profilul asta si in clasa a 10-a sa ma mut in al doilea semestru? Daca nu o sa fie nici atunci locuri?... Sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac :-s.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te-ai gandit ca transferul de la o filiera, profil, specializare la alta presupune, conform Regulamentului, examene de diferenta?!( vezi sectiunea "Transferul elevilor" din Regulament:http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/)

Daca acum, in clasa a 9-a, nu ai reusit sa ai medie mai mare decat ultimul promovat din clasa la care vrei sa te transferi, vei putea, oare, in clasa a 10-a, sa scoti o medie mare + examenele de diferenta?
Este o o intrebare la care singur va trebui sa-ti raspunzi si, in functie de cat de mult iti doresti, vei reusi sau nu. Succes!

2 răspunsuri:
| Suiram06 a răspuns:

Succes la transferare, dar dupa parerea mea mai bine inspector la Garda de Mediu decat asistent social sau psiholog big grin
Sanatate!

| Strangerr a răspuns:

Cand te transferi nu mai tine nimeni cont de medie,asa ca te poti transfera mai tarziu.
De la profilul Protectia Mediului poti sa ai multe meserii,de exemplu mergi in controale si dai amenzi etc, insa de la profilul Stiinte Sociale nu stiu ce meserie, in afara de psiholog, poti sa faci. Sfatul meu este sa ramai unde esti, insa asta depinde de tine.Succes!