| The4Ever a întrebat:

Am nevoie de o parere pentru liceu pe profil mate-info. Momentan sunt clasa a IX-a si stiu ca nu ar trebui sa-mi fac griji pentru viitor.
M-am gandit ca cel mai bine ar fi sa invat foarte bine si sa ma concentrez doar pe materiile la care voi da Bac-ul(Matematica,Romana, Engleza si Informatica) si sa nu ma concentrez pe toate materiile pe care probabil nu ma vor ajuta cu ceva in viata.
PS. nu spun ca matematica ma va ajuta cu ceva in viata, ea este doar un obstacol.

5 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Poate nu o să te întrebe nimeni de teorema lui Thales după ce ai ieșit din școală, dar nu poți spune că matematica e un obstacol. E mai mult un exercițiu pentru creier și cred că înțelegi de ce.
Te axezi pe cele 4 materii, dar asta nu înseamnă că trebuie să vii din an în Paște la orele celorlalte sau să ai medii mici. Te ajută cu ceva și media finală și de obicei mediile de admitere la facultățile de profil sunt mari și bazate și pe cea de la sfârșitul liceului.
Ia celelalte materii ca pe niște modalități de îmbogățire a culturii generale și atât.

| The4Ever explică (pentru LSMM):

Chiar imi place matematica si lucrez din placere, am spus chestia asta ca se mai gasesc unii si spun, pai si matematica la ce te ajuta si uita sa raspunda la intrebare.

| CodrutEnergy a răspuns:

Bac-ul ca bacul, admiterile sunt mai importante si probabil in a 9-a e cam dereme sa stii sigur ce vrei sa faci.
de ex la poli, chiar la automatica nu se da examen la info ci la mate si fizica.deci automat n-ar trebui sa neglizezi fizica.hai la o istorie mai inteleg ca n-are treaba cu profilul dar gandeste putin mai amplu, mai departe de bac si astfel vei aunge la concluzia ca nu trebuie sa tratezi cu superficialitate.O a doua limba straina iti trebuie ogligatoriu, engleza abia daca mai poate fi considerata limba straina.

cat despre ps...straight face straight face

| The4Ever explică (pentru CodrutEnergy):

Am explicat mai sus de ce am spus asta, am mai pus o intrebare asemanatoare si am prins 3 care spuneau "si matematica la ce te ajuta" "ce te ajuta 3x+1=1" si uitau sa raspunda la intrebare.

| HunnyBAG a răspuns:

Si eu sunt tot profil mate-info tot clasa a noua, cred ca cel mai bine ar fi sa inveti la toate in clasa a noua si a zecea, asa te iau si profesorii de bun si daca odata nu ai invatat lectia te mai si iarta, iar asa te alegi si cu medii mari pentru facultate, dupa vezi ce materii iti plac si axeaza-te pe ele.
Eu asa am sa fac happy