| Ionutz02110 a întrebat:

Am o intrebare.
Daca vreau sa imi cumpar un detector de metale, si nu am autorizatie, cum procedez sa imi iau autorizatie. Si unde am voie sa il folosesc?

2 răspunsuri:
| cezar003 a răspuns:

Utilizarea detectoarelor de metale este permisa după obținerea autorizației de deținere și numai în afara zonelor de protecție arheologica – aici intrând situri arheologice, monumente istorice, zone reperate arheologic etc – informațiile complete le găsiți în Ordonanța Guvernului nr. 43/2000 privind protecția patrimoniului arheologic si declararea unor situri arheologice ca zone de interes național, pe care o puteți download a mai jos. Tot în acesta lege se reglementează descoperirile întâmplatoare ce pot avea loc, fie în urma forțelor naturii (alunecări teren, eroziune etc) fie ca rezultat al acțiunii omului; aici intrând și detecția de metale; mai exact obiectele de patrimoniu descoperite cu detectorul de metale trebuie predate în termen de maxim 72 de ore de la data descoperiri lor, primarului localității pe teritoriul căruia au fost descoperite, ca apoi acesta sa se le predea instituției îndreptățite din cadrul Ministerului Culturii și Cultelor. Pentru obtinerea autorizatiei si acte necesare vezi linkul acela lung ce l-am trimis