Întrebare recomandată | xCangur a întrebat:

Pot sa cumpar online detector de metale fara sa am autorizatie de detector de metale?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deținerea și utilizarea detectoarelor de metale de către persoane fizice sau juridice este reglementata de următoarele legi: Ordinul Nr. 251/409/2275/M 115 din 31 mai 2004 pentru aprobarea Normelor tehnice privind deținerea și comercializarea detectoarelor de metale, Ordonanța Guvernului nr. 43/2000 privind protecția patrimoniului arheologic și declararea unor situri arheologice ca zone de interes național, Legea 182/2000 republicata în 2008 și Legea 422/2001 republicata în 2006.
Pe scurt, obținerea autorizației de deținere a detectoarelor de metale se face prin depunerea unei cereri tip la Inspectoratul Județean de Politie (Serviciul de Investigații Criminale) în raza căruia aveți domiciliul, împreuna cu următoarele acte:
-act de identitate (copie și original),
-actul ce dovedește posesia detectorului de metale (copie și original),
-cazier judiciar (taxa de cazier nu se mai plătește)
-chitanța ce atesta plata sumei de 10 lei la trezorerie, nu la CEC cum scrie în lege (natura plații fiind taxa pentru licențe și tarife).
Autorizația se eliberează în mod normal în 10 zile. Informațiile complete le găsiți în Ordinul Nr. 251/409/2275/M 115 din 31 mai 2004.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru xCangur):

De cumparat, il cumperi. Daca te prind cu el in actiune o incurci. Nu este arma sa-ti trebuiasca acte la cumparare.

4 răspunsuri:
| 10000573 a răspuns:

Îl cumperi nu interesează pe nimeni ca vrei sa detectezi tu metale

| maury a răspuns:

Da poti! nu e problema si eu am unul si nu spune nimeni nimic.