| rafy21 a întrebat:

As dori si eu niste nume de forumuri, Forumul va contine tutoriale, lista cu cele mai noi filme totul despre pc si web cea mai noua muzica si multe altele, va fi un forum complex

Răspuns Câştigător
| carhartt a răspuns:

În domeniul IT-ului, terminaţia adresei, mai exact.ro/com/se/it/nd/gr etc se mai numeşte şi TLD.
Mai exact, inseamna " TOP LEVEL DOMAIN ", şi dacă vrei să îţi explic şi mai băbeşte... înseamnă terminaţia ţarii pentru un anume domeniu. Cum la maşini apare TR/PH/IF/OT ( judeţele )... aşa apare şi la domenii ( terminaţiile ţărilor ).
Sper că am fost destul de explicit şi ca ai înţeles.

3 răspunsuri:
| carhartt a răspuns:

Am eu o sugestie, habar nu am ce înseamnă, probabil că aşa trebuie să şi fie laughing.
" divid.tld "
" agreed.tld "
" allabout.tld "
Mie nu mi se par bune, deloc potrivite, dar ţie poate îţi plac. laughing. Cam ciudat a sunat asta, nu?

| carhartt a răspuns:

Uupps. Mi-a venit o idee imediat ce am postat primul raspuns.
Ce zici de " absolut.tld "? Mi se pare bunicel ăsta.

| rafy21 explică (pentru carhartt):

De la ce vine tld?

| carhartt a răspuns (pentru rafy21):

În domeniul IT-ului, terminaţia adresei, mai exact.ro/com/se/it/nd/gr etc se mai numeşte şi TLD.
Mai exact, inseamna " TOP LEVEL DOMAIN ", şi dacă vrei să îţi explic şi mai băbeşte... înseamnă terminaţia ţarii pentru un anume domeniu. Cum la maşini apare TR/PH/IF/OT ( judeţele )... aşa apare şi la domenii ( terminaţiile ţărilor ).
Sper că am fost destul de explicit şi ca ai înţeles.