| georgeggg a întrebat:

as vrea niste povesti de groaza ...adevarate/neadevarate nu conteaza pot fi si linkuri dar sa ma speriewinking.Cea mai infricosatoare poveste primeste funda.

Răspuns Câştigător
| pMadaq a răspuns:

Super

76 răspunsuri:
| DanielPH a răspuns:

Stiu ca este cam tarziu, dar am si eu ceva, mai special :3.

O poveste reala : In satul nostru exista o casa foarte inspaimantatoare, este plasata langa o stanca, fix langa padure.
Acolo traiau un batran si o batrana, traiau. Pana cand intr-o noapte de iarna...Un barbat beat fara adapost, cauta sa intre in curtea acelei case, dar fiind beat a cazut in zapada si a inghetat.
Peste cateva zile,, Dogaru' " ca asa ii era numele a fost gasit de batran sub un morman de zapada cu un coniac in mana si cu inca cateva detalii ne inportante. El i-a povestit nevestei care dupa ce a auzit, inima ei slaba a lasat-o. Peste o saptamana batranul, cu un coniac si o lopata a iesit sa curete zapada din curte, cand era langa casa, a alunecat si nu a mai putut sa se ridice. Batranul a zacut inghetat pana in primavara cand a fost gasit mort de catre vecini. An de an, in curtea aceia pe data de 15 ianuarie, luminile casei se aprind, chiar daca curentul este oprit de mult timp. Iar mirosul de coniac te cuprinde imediat cum intri pe poarta...

| costinvlad a răspuns:

Aceasta poveste este adevarata. Intr-o central parasita din Bucuresti se audeau sunete stranii. Ambrentele erau inexistente. Este si acum in viata. Isi ascunde urmele la perfectie, este de negasit. Are un cutit de 30 de cm ornat cu poloniu pentru a nu scapa cu viata. Il cheama SpiriCeagus si este atat de periculos incat in acea central a ucis 800 de oameni. Iti urez noroc sa nu dai de el. Este atat de piternic incat ar putea ridica 500000 KG cu in deget. O sa omoare pe oricine intra in raza lui de actiune. Este dependent de comis crime. El isi mananca victimele. Acea fabrica e radioactive si fantomele celor ucisi il vor ajuta sa ii manance pe toti cei din acea raza. Este CA o gaura neagra a crimei perfectie. Este atat de rezistent incat pielea sa e formata dintr-un aliaj de titaniu osmiu thoriu si poloniu. El vrea sange si ii va prinde pe toti cei din raza de actiune. Bafta la a scapa de el. Daca iesiti din raza de actiune, va veni peste tot pe planeta si te va manca.

| saftaiiustin a răspuns:

Ai report pentru aceasta postare. nu ai voie sa dai funda ca așa vrei tu. se da la răspunsul castigator

| printesa00 a răspuns:

Intr-o seara am stat la calculator, mama si tata dormeau, fiecare in cate-o camera.Eu in camera cu calculatorul.Cand aud pe hol niste pasi mai mari.Cand ma duc sa ma uit cine e, disparuse.Si am fost foarte speriata.Am dat din umeri, am inghitit in sec si m-am culcat.

| ஜÐαɾκPαɳteɾஜ a răspuns:

Ok..Asta nu e chiar de groaza dar...o spun:
Eram cu sora mea si cu o pr de a surorii mele.Si ne uitam la un film de groaza in care fratiorul unei fete a murit de mic si acum o bantuie...Si era un moment in care deschide o oglinda sa ia pastile si apare fratele ei si tipa.Ei bine fix in momentul in care a tipat s-a stins geamul, au intrat crengi la mine in camera si mama a apasat pe clanta! Am tipat tare din cauza ca ne-am speriat.Dar iata cauza :
A batut vantul asa de tare incat crengile au intrat pe fereastra ca era deschisa, tot din cauza vantului s-au ars becurile si mama a venit sa vada daca e becul ars si in camera mea laughing Dar a fost foarte infricosator :S

Răspuns utilizator avertizat
| mystery1girls a răspuns:

Incearca aici http://sangesitrandafiri.wordpress.com
sper ca te'am ajutat

| Hng123 a răspuns:

O poveste cu adevarat de groaza pe care am trait-o pe pielea mea.cei slabi de inima va rog sa nu cititi. eram la scoala la ora de matematica intra profesorul se aseaza la catedra extrem de ganditor cand deodatacall meand am zis ca dam teza?
-Peste doua saptamani.
-A nu! in niciun caz o dam acum.
Sfarsit.

| DEADEND a răspuns:

Eu am doua casi. Bucataria si Casa mare asa zic eu.Eu mancam in Casa mare si cand am terminat(am terminat primul)m-am dus sa ma spal si dupa aia m-am dus sa ma usurez.Atunci nu eram atent la bucatarie doar ca ceva mi-a atras atentia:Era ceva alb ca o bucata de rochie sau ceva de genu care trecuse prin fata usii de la bucatarie.Cred ca era o fantoma in trecere.Bine ca nu i-am vazut fata. Daca i-o vedeam sigur cadeam jos.

| mitika12 a răspuns:

Buna! iti spun eu una reala care mi s-a intamplat! Eram eu surorile mele si verisori mei pentru ca parinti nostri au mers la priveghi pentru ca atunci a murit stra bunica mea noi am rams de uni singuri acasa, cam pe la miezul nopti ei bine noi am inceput sa facem glume ca toti copii, dar am inceput sa auzim ceva care umbla pe pod se auzeau pasi apasati dar am vrut sa credem ca ni s-a parut doar dar am inceput sa auzim zgomote care se auzeau din fata casei mele noi speriati ne-am pus in pat dar nu am putut sa adormim findca eram speriati de moarte, ei bine nimic dar cam pe la ora 3 dimineata am auzit un copil care plangea in fata casei am fost ingroziti acel sunet se auzea foarte tare deci exact cum ar plange un copil, dupa care am vazut o silueta neagra care a trecut prin fata noastra dupa care nu am mai auzi nimic dar acea zi nu o mai pot uita asa usor! Povestea este reala!

| laura0david a răspuns (pentru mitika12):

Nu stiu cat de adevarat este dar am vazut intr-un film "dezmortizarea lui emily rose" ca ora trei este ora vrajotoarelor! apropo imi place povestea (y)

| pMadaq a răspuns (pentru mitika12):

Super

| Danielx5 a răspuns:

Stiu eu o poveste de groaza da este cam de ras.
Intr-o zii a murit o femeie, iar intr-o seara a trecut cine-va pe o carare.
Iar fantoma ei umbla pe cararea aia si se intalnise cu ea dar el nu si-a dat seama ca este femeia si îi spune Buna seara si omul si el si s-a dus unpic si a zis asta nu e moarta si a luat-o la fuga ca s-a speriat.

| TiTCapac a răspuns:

Codrin bradea nu injura. Sfarsit! Incredibil nu?

| Demonul202 a răspuns:

Raspuns castigator ioana626? dc ca a zis super?

| Adrian_Ion_1992 a răspuns:

In satul meu este o casa parasita. Noi copii mergeam la banca acelei case si jucam ascunselea. Noi baieti ( 3 eu Dan si Silvian ) am intrat in aceea casa se ne dam mari ca nu ne este frica. Intram si. deodate se aude.un zgomot si in cateva sec. se misca clanta usii... Eu nu m-am speriat si am incercat sa deschid acea usa dar era incuiata.Dan si cu Silvian se duse sa i-a ceva sa spargem usa iar de odata se aude un glas din acea camera :
'' DACA INTRATI AICI VA OMOR! ''
Eu am crezut ca vreun prieten de al meu este a colo si ca a intrat prin pod.Dan si Silvian veni cu un par si spargem usa. Acolo era o stafieeee! Il prinde pe Dan de picior i-ar Silvian fugi. Eu i-am dat cu parul in mana stafiei dar a trecut prin ea! Am fugit acasa toti.DAN RAMASE PRINS. A doua zi am fost la el acasa si am intrebat parintii daca a venit si au zis ca crede ca sunt la noi.Ne-am dus in casa parasita si Dan era intins intr-o balta de sange! Am anuntat politia si le-am spus ce s-a intamplat dar nu ne-au crezut.
La inmormantarea lui Dan am fost toti si in acea seara am fost la mormantul lui sa facem un ritual. Dintr-o data se aude din pamant :
'' De ce ma ti lasat singur? ''
Noi am ajuns acasa. Cand trecem pe langa cimitir parca il auzim cum striga la noi!
REAL. REAL. REAL!

| DaniiiDniix3 a răspuns (pentru Adrian_Ion_1992):

Nu prea sti sa te exprimi dar totusi e bine! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Ellena_Bianca_2000 a răspuns (pentru Adrian_Ion_1992):

Eu nu cred

| Gabyyella a răspuns (pentru Adrian_Ion_1992):

Dublu wow

| Elena_Silvia_1994 a răspuns (pentru Adrian_Ion_1992):

Am si eu o poveste terifianta! Blody Marry rătăcea muribunda prin pădurea cristalina, deodata lupul cel bătrân(surzilă)a zarit-o si a incercat sa intre în vorba cu ea, dar ea fugi ca un fulg de nea.Scufiță cea roșie s-a dus la Romanii au talent ca sa o întâlnească pe Măicuță Cosmica, Cerebel canta si lupul il fugărea.
-Si totuși? băgam si noi un cui? zise Cheloo.
Apoi totul se liniști in căsuță din pădure.
Hitler culegea cireșe când deodata un evreu scutura din pom iar o banana căzu!
Printul fericit plângea! si ca sa vezi Bloody Marry a castigat Romanii au talent.

| Elena_Silvia_1994 a răspuns (pentru Adrian_Ion_1992):

Am si eu o poveste terifianta! Blody Marry rătăcea muribunda prin pădurea cristalina, deodata lupul cel bătrân(surzilă)a zarit-o si a incercat sa intre în vorba cu ea, dar ea fugi ca un fulg de nea.Scufiță cea roșie s-a dus la Romanii au talent ca sa o întâlnească pe Măicuță Cosmica, Cerebel canta si lupul il fugărea.
-Si totuși? băgam si noi un cui? zise Cheloo.
Apoi totul se liniști in căsuță din pădure.
Hitler culegea cireșe când deodata un evreu scutura din pom iar o banana căzu!
Printul fericit plângea! si ca sa vezi Bloody Marry a castigat Romanii au talent.

| minioni a răspuns:

Pai,era ceasul 01:00 si nu mai puteam sa dorm,si cautam telecomanda sa ma uit la TV si vad ca perdelele se miscau tare, ma uitam pe geam sa vad daca bate vantul si nu batea, si in sufragerie se auzeau pahare spargandu-se, dimineata maduc sa ma uit si nu era nimic, si acuma nu-m pot reveni

| YukiAkemi a răspuns:

Era odata o fetita de 5 ani.Ea se numea Ana.Intr-o zi dupa ce venise de la joaca, doua vecine
vorbeau in sosote ca matusa ei urma sa moara. Fetita ar fi vrut sa se asigure de asta intre-
bandui pe parintii ei, dar se temea ca spune prostii. Dupa ce a ajuns acasa parintii ei ii spusera
ca maine va veni matusa ei, Maria sa aiba grija de ea cat timp ei sunt plecati. Fetita s-a
linistit. Cele doua vecine au mintit.
Urmatoarea zi fetita se trezi pe la ora 6:00 dimineata.Era singura in casa.Deodata suma
cineva la usa.Era matusa ei.Dar fetita simtea ca nu era ea, desi la infatisare semana.Matu-
sa s-a apropiat de fata sa o pupe.Cand buzele ei reci ca gheata se lipira de obrazul fetei
aceasta simti un fior rece prin dreptul inimii.Ana nu intelegea nimic.De ce matusa era asa
de rece cand afara erau 23 de grade?
-Haide la bucatarie sa-ti fac ceva de mancare ca poate ti-o fi foame, zise matusa Maria.
-Bine matusico, zise fata uitand ce avea in gand.
La bucatarie fata se puse la masa si dadu drumul la TV.Era dat pe stirile locale."astazi la
ora 5:30 trenul cu destinatia spre satul nostru a avut un accident.Au fost gasite toate
cadavrele mortilor din tren cu exceptia unei doamne numita dupa buletinul gasit la locul
accidentului Maria si atat.Nici o alta informatie decat Maria.Mai multe informatii de..."
Matusa fetei a inchis televizorul ca si cand voia sai ascunda ceva fetei.
-Matusico, tu ai venit la mine cu trenul?
-Sigur fato cu ce alt ceva?
Ana era speriata de intrebarea pe care urma sa eu puna matusii ei.Dar si-a luat inima in
dinti, a inchis ochii si a zis:
-Matusico tu esti vie?
Asteptand un raspuns cu ochii inchisi, fetita observa ca nimeni nu-i raspunde.Deschise
ochii si nimic nu mai era nimeni in casa.Deodata un zgomot puternic se auzi de la intrare.
Erau parintii ei care dadura buzna in casa.
-Fata mami sa stii ca matusa ta a...
Fata era speriata la culme, dar nu la fel de speriata ca de gandul ei ca va mai urma ceva.

| Claudiatha a răspuns (pentru YukiAkemi):

Bv buna asta!

| Mara2008 a răspuns (pentru YukiAkemi):

Super tare!

| Clarke a răspuns:

Iti voi spune doua povesti pe care le-am trait.
Deci intr-o seara eu si cu gasca mea de prieteni ne-am decis sa jucam Curaj un joc inventat de noi si sa vedem care are curaj sa mearga in cartierul Angel Salini la vechiul liceu agricol pentru ca spune ca acolo ar fi dfecedat o femeie in baie si ca un copil a murit spanzurat nu mai stiu exact dar oricum eu si cu inca 5 baieti am mers eu eram singura a fata. Asa unul dintre baieti a luminat cu blitul pe gaura cheii la intratre ca nu puteam intra ca era incuiat si a vazut ceva miscanduse ca doua siluete dar eu le-am spus ca nu imi e frica asa ca am ramas in fata liceului iar ceilalti au plecat m-am uitat si eu pe gaura cheii si nu mai era nimic dar cand m-am uitat pe geam am vazut o silueta de femeie in varsta cu parul coc m-am speriat si am fugit gasca mea ma asterpta nu departe de camin am plecat si ne-am intors noapte urmatoare dar nu mai era nimic sa fi fost doar imaginatia noastra?
asa si a II a eu mereu cand plec la scoala eu stau la 4, la 3 a stat un barabat singura care a murit de mult intr-un accident de masina si mereu cand trec pe langa usa aceea se aud bubuituri uneori cred ca se aud de pe acoperis dar acele bubuituri se aud nonstop intr-o zi vecini au hotarat sa intre si sa vada ce e acolo administratorul a incercat cu cheia dar usa nu mergea deschisa, au incercat s-o sparga pentru ca era din lemn dar jur nu se spargea de loc intr-un final au reusit sa faca o gaura langa clanta, administratorul a fagat mana ca sa incerce sa descuie de pe intreior da tot n-a mers si a spus ca atunci cand a bagat mana a simtit ca o ciupitura pe mana. acum inca se mai aud si gaura e inca acolo iar daca incerci sa te uiti nu se vede nimic e intuneric. Fundita?

| AlexSuperman a răspuns:

Http://forum.webkinzromania.ro/t1966-povesti-de-groaza#top
Sa zici Tatal Nostru.Te sperii la fiecare pagina

| alexmihaiozsvath a răspuns:

Intra pe google si scrie povesti horor si intra pe prima sau a cincea pagina sper sa-ti placa eu le-am citit pe toate.

| NutellaLover1 a răspuns:

Doua Umbre

Psst...
Am sa va spun o scurta poveste. Poate de groaza pentru unii, poate banala pentru altii.
Va pot insa garanta nu numai ca este reala, dar ca am trait-o pe pielea mea.

Ce ati spune de o scurta plimbare prin cimitir? Daca v-ar propune cineva cum ati reactiona? Ati fi incantati? Emotionati? Speriati? Ati merge din teribilism sau curiozitate?
Am primit si eu o propunere similara acum trei ani si pot spune sigur ca nu din teribilism am mers ci din pura curiozitate. Intotdeauna am fost fascinata de lumea din spatele lumii.

Asa ca am mers seara, in afara orasului, intr-un cimitir micut si retras. Panorama iti taia respiratia. Numai ca vizita nu s-a limitat numai la admirat orasul. Era o seara calduroasa si stateam in masina cu trei prieteni, cu portierele deschise larg si ascultam Pink Floyd - The Divission Bell. Numai ca dintr-o data a inceput sa fie frig. Imi ieseau aburi pe gura si am inceput sa simt ca mai era ceva acolo.

Prietenii mei mancau chipsuri si intr-un final s-au decis sa plecam acasa. Radeau, glumeau si erau nepasatori. Recunosc ca m-am simtit usurata ca am plecat. Am iesit din cimitir cu masina si am pornit pe drumul plin de gropi si de damburi. Mergeam incet si am trecut pe langa zidul unei case. Tin minte ca farurile au luminat un colt izolat si nu era nimic acolo. Numai ca imediat ce am trecut pe langa casa m-am simtit privita. Simteam ca este ceva in spate. M-am intors si in locul ala pustiu pe langa care trecusem cu numai cateva secunde in urma erau doua siluete. Transparente si de un albastru inchis, aproape negru. Erau siluetele a doi barbati, unul scund si plinut si unul intalt si atletic. Si la aceasta ora sunt sigura ca acolo nu era nimic in momentul in care am trecut cand am pornit spre casa.

Si fara sa imi dau seama am simtit, am auzit inauntrul meu, ce au gandit, ce au simtit umbrele. S-au intrebat ce cautam acolo la acea ora. Iar silueta inalta a spus ca sintem doar in vizita asa ca ne-au facut urari de bine. Am intors capul si cand m-am uitat din nou nu mai era nimic.
Credeti ce doriti, eu asta am trait.

| Dragos_Natalia_Bianca_1990 a răspuns:

Buna,as avea si eu o poveste care am trait-o cu adevarat.Eram in casa si mama era plecata.Ma uitam la televizor cand am vazut ca curge apa din frigider.Si era ciudat.Am pus carpe si lighean si am vazut la geam o reflexie cu un deget si o gura si facea :sssssss.M-am speriat rau. Sper sa fie buna :*

| deeadeutza73 a răspuns:

Aceasta poveste pare mai mult funny
era o fata care statea pe balcon si bea cola dintr-o data a vazut o fantoma dupa 10 secunde a disparut dintr-o data zice"unde a disparut cola mea"

| MabelPines a răspuns:

Pai uite 2 care mi s-au intamplat:

1. Eu stau in acelasi bloc cu matusa mea si eu stau la etajul 4 ea la 3. Bun, am mers odata la ea si cand am mers acasa trebuia sa aprind becul. Mentionez ca era noapte. Bun eram la un metru de bec si SURPRIZA! Sa aprins singur si nu mai era nimeni pe scara blocului.

2. Tot la matusa mea, trebuia sa dorm acolo ca a doua zi de dimineata trebuia sa merg cu unchiul meu undeva. Si noaptea nu puteam sa dorm si cineva bate in geam.
Dimineata ziceam ca batea Mos Craciun happy

| Márton_Demon_1990 a răspuns:

Salut boss uite povestea mea pentru tine
A fost odata un monstru negru ca noaptea colti rosi ca Sangele.
Avea gheare de lama subtire dar puternic erau de ne indoi oricum.El hoinarea in intuneric avea 6 ochi.
intr-o zi a iesit la lumina dar lumina il ranea asa ca a luat intunericul cu el era nemilos cand se intalnea cu oameni incet incet...incet...de tot mergea si mergea si distrugea sate era de neinvins. Intro zi s-a gandit sa se integreze un pic, El se numea(monstrul) Saladon.in urmatoarea zi s-a intalnit cu niste calatori sa integrat foarte bine un om de metal un vampir o vrajitoare si un elf razboinic ei erau vanatori de recompese
dar monstrulsa saturat iea omorat dar dupa ce ia omorat a avut un ghinion a primit un blestem un vrajitor ia luat existenta corporala acum este doar o fantoma ca slender dar el este adevarat se spune ca el este cel ce da viata si cel ce ia viata
! AVETI GRIJA COPII POADTE VA URMARESTE CHIAR ACUM!
gata atat nu e obligatoriu sa faci acest lucru ====== \/ iti mai dau si mantra de chemare a lui Salladon
mergi in baie pune apa in cada si inchide toate luminile si daca simti pe cineva aproape de tine mergi in camera ta si lasa apa asa cum este si aprinde o lumanare daca surpavietuiesti pana la ora 3 dimineat se spune ca vei putea sa vezi totul cu o secunda inainte sa se intample.

| Gheorghe_Leonte_1994 a răspuns:

Intr-o zii obisnuita de vara ma plimbam si eu prin oras cum fac in fiecare zii, deodata am vazut o casa darapanata, mi se parea foarte bizar pentru ca nu mai vazusem niciodata casa aia, m-am gandit sa merg sa vad ce e acolo.Am batut la usa dar nu era nimeni asa ca am vrut sa plec si usa s-a deschis brusc eram controlat de curiozitate asa ca am intrat. Acolo am vazut o gramada de geamuri,cioburi pe jos chestii sparte...
m-am uitat in oglinda aceea si pur si simplu reflectia mea tremura casicand i-ar fi fost frica,pe masa am vazut un bilet, in el scria cu sange: '' FUGI NU TE MAI INTORCE SI NU POVESTI NIMENUI DESPRE ASTA SAU TE VOI URMARII, TE VOI OMOR, LA PRIMA GRESEALA VEI SIMTII O DURERE ADANCA IN BURTA SI-TI VA CURGE SANGELE DIN NAS, LA A DOUA GRESEALA VOI VENII PERSONALA SI LA A 3-A GRESEALA ITI VOI STOARCE TOT SANGELE DIN CORP SI VEI MURII!''
eu citind acel mesaj m-am speriat si am fugit repede,usa s-a inchis fix cand am apucat sa ies. Peste un an am uitat avertismentul si mi-am amintit doar povestea,ma pregateam s-o zic colegilor mei din clasa si cand o repetam in gand S-A INTAMPLAT! A inceput sa ma doara burta si a inceput sa-mi curga sangele din nas! Atunci mi-am amintit voiam neaparat sa zic cuiva,cand am iesit de la scoala i-am zis mamei mele pe strada, cand am ajuns acasa m-am dus in dormitor sa ma schimb si s-a luat curentul.M-am speriat un pic si m-am dus incet si silentios spre usa, am incercat s-o deschid repede si mi-am dat seama ca era blocata nu puteam iesii! M-am uitat in oglinda si iarasi mi-a tremurat reflectia, dar deodata mi-a disparut reflectia in spatele meu a aparut fantoma, cu o voce ciudata si stranie mi-a zis AI INCALCAT A 2-A GRESEALA LA A 3-A ESTI MORT DIRECT! m-am gandit:hmmmmm fantoma a zis sa nu zic nimick dar n-a zis sa nu postez pe un site asta, acuma scriu destul de speriat asta s-o pot pune pe un site, ideea e ca daca vedeti o casa darapanata si ciudata NU INTRATI IN EA!
Daca se mai intampla cv in viata mea ce are legatura cu fantoma voi posta aici!

| Bazoi_Andrei_1999 a răspuns:

Vreti voi ceva adevarat eu si cu un prieten luci am mers intro casa erau mai multe case parasite de una era desper o poveste a unui mos care la baieti le taia urechile si la fete le bicuia intro seara ma cand era lumina afara noi veneam la mine si am vazut casa am luat niste lemnt lunigi si am intrat acolo era o gramada de haine pe care statea ceva alb am fugi dar a doua zi ne-am dus ear si am agsit niste jurnale pe care scria = George a ajuns la puscarie din cauza mea mihai e in moarmat din cauza mea = si a trea zi nu au mai fost

| xB0gDaNx a răspuns:

Adevarata:
Unchiul prietenului meu tocmai venea de la lucru.A intrat in casa. Eu cu prietenii mei stateam pe strada si deodata un prieten a observat ca masina era aprinsa adica: raioul mergea, usile erau deschise si mie si frica sa continui... Funda?

| MariaMarya85 a răspuns (pentru xB0gDaNx):

Hai ma zi mai departe!

| QueenEllie100 a răspuns:

Pai bunicului meu i s-a intamplat ceva:

Era tanar.La noi in sat era un vechi cinema si ei toti se adunau acolo la film. Ceva se stricase si filmul a durat de la 22 pana 24, inloc de 21 pana la 23. Dupa ce a iesit, becurile erau aprinse si el a vazut in urma sa doua umbre, una mai mica si una mai mare.Cand s-a intor, nimic. Apoi i-a aparut in fata o pisica neagra in care a dat cu piciorul.Ea a disparut si l-a durut ingrozitor piciorul.A mers cat a mai mers si parintii lui ingrijorati, au mers sa-l caute.L-au gasit intr-o balta, cu hainele rupte si l-au adus acasa.Cand s-a schimbat si toate cele, l-a busit sangele pe nas.
Sper ca v-a placut FUNDITA?

| frumix12 a răspuns:

Blestemul conacului Rosenberg

Intr-o zi din decembrie 1980, intr-un cartier din Chicago, trei baieti, Steward, Alex si Nick, impreuna cu cea mai buna prietena a lor, Grace, se hotarasc sa mearga in conacul parasit de langa iazul in apropierea caruia locuiesc.

Se spune ca acesta ar data inca din anul 1701, fiind locuit 15 ani la rand, dupa care nu s-a mai stiut nimic cum ca ar fi inca locuit, deoarece era darapanat si foarte vechi si nimeni nu indraznea sa il renoveze.Toti oamenii de acolo se fereau sa treaca prin fata conacului, deoarece se spunea ca acolo a fost demult, pe acele pamanturi ‘’blestemate’’, un centru pentru copiii orfani, care ar fi luat foc nu se stie din ce motiv. Oamenii ce locuiesc in apropierea conacului spun ca, deseori, in noapte, se aud rasete a mii de copii din interiorul conacului si voci stranii sau rasete diabolice, altii spun ca se vede de la ferestrele vechi ale balcoanelor inguste care stau sa cada, lumini care se aprind si se sting, desi nu exista niciun mijloc de electricitate in conac.Altii mai spun ca in curtea vesnic intunecata si sinistra a conacului ar fi fost ingropate persoane vii de acolo, se mai spune ca ar fi avut loc mii de crime, violuri si sinucideri, dar niciodata pana acum nu si-au gasit autorul si au ramas un mister…oare va putea cineva vreodata sa dezlege misterul ‘’conacului bantuit’’ din Chicago?
Vineri, 21 decembrie, 1980, ora 00:02. Cei patru prieteni verifica in fata casei lui Steward sa nu le lipseasca ceva:lanterne, aparate de fotografiat.Apoi, acestia se indreapta spre dezastru…. copiii nu stiu ce li se putea intampla si spuneau ca tot ce se zicea despre conac erau niste superstitii si ca in curand aveau sa dovedeasca ca nu este nimic in neregula acolo. aveau sa rada de ceilalti prieteni care nu au avut curajul sa mearga cu ei.Ii considerau lasi.In acea ora din noapte nu se vedea absolute nimic in departare, nici macar in apropiere, era o bezna totala, iar, cu fiecare pas, pustii se apropiau din ce in ce mai mult de un cosmar, un infern. Ajunsi in sfarsit acolo, zarisera portile uriase care parca atingeau nori.Prin aer se imprastia o ceata infricosatoare iar afara era o tempertaura sub zero grade.Din momentul in care intrara pe poarta, se auzi un scartait care-i infricosase, deoarece portile erau de asemenea, foarte vechi.O lumina puternica, orbitoare se napusti asupra lor de indata ce au intrat in curte, unde, prin intunericul noptii se vedeau doar niste copaci ciudati, inalti ale caror forme ii speria pe copii.Intrara prin acea lumina puternica, si dintr-o data vazura ca se aflau intr-o bezna de nedescris.Nu se vedea nimic in fata, era parca se cufundau in acea bezna de nepatruns…simteau cum le ingheta sangele in vene…era mai rau decat intr-un cimitir vechi de 100 de ani.
-Haideti, ce, deja v-a cuprins teama? Haideti sa intram, de asta am venit aici, ca sa le dovedim celorlalti ca nu e nimic ciudat in locul asta! spunea Nick, care si el tremura foarte tare.
Un alt scartait se aude in apropiere, si se parea ca vine din curte.Cei patru sunt cuprinsi de spaima, dar se uita atent.
-Leaganul acela..cineva se leagana in el! spuse Alex, cu o voce tremurata si ingrozit de ce vedea
-Dar nu e nimeni in leagan. poate e vantul.Of, ce fricos esti, spunse Steward, care si el tremura de frica
-Hai sa mergem! propune Nick
-O clipa, eu nu merg nicaieri..recunosc ca mi`e frica, prefer sa raman acasa, sa dorm.
Nick il trase de maneca, spunandu-i:-Doar nu vrei sa le spun tuturor cat de frica iti e si ca ai fugit la mami de frica unor fantome idioate..nick incepuse sa rada cu rautate. Alex, neavand de ales, li se alaturase si incepura a pasi pe scarile abrupte, luminate slab de lanterna veche a lui Steward.La fiecare pas in fata simteai ca poti sa cazi in curand, iar scarile scoteau un zgomot infiorator atunci cand paseai pe ele. Tuturor le e frica desi nu vor sa recunoasca.Nick facuse un pas gresit, si o scandura se rupsese.L-a speriat de moarte zgomotul facut de ruptura scandurii!
-Aveti grija pe unde calcati! spuse Grace, care ar fi vrut sa se afle acasa, la caldura, dardaind de frig.
Temperatura se racea cu fiecare pas facut in fata, simteai ca poti ingheta in orice moment..sau oare doar spaima uriasa era de vina?
Usa veche de lemn fu deschisa, iar, in orice coltisor se aflau panze de paianjen..Inauntru era o imagine de nedescris. O camera imensa. Podeaua era pe jumatate rupta, unele ferestre nu aveau geamuri, ale caror cioburi erau imprastiate prin camera, la fiecare pas erau picaturi de sange, care parea proaspat, si asta ii speria pe copii! Tavanul statea sa cada in orice clipa, prin rupturi vazantu-se camera de la etaj..intr-un colt se afla un pian foarte vechi..aici, jos nu era mai nimic de vazut, asa ca copiii nu se speriasera foarte tare, de cat din pricina sangelui de pe podea.
-Atingeti si voi pianul asta! Cat praf!, spuse Steward, care atinsese doar cu varful degetului pianul prafuit.
Copiii urcara la etaj.
-Un fleac! nu-I nimic aici! spuse Nick care incepu sa rada.
Un zgomot puternic se auzi, parca din apropierea lor, dar nu se stia de unde.
-Se pare ca cineva vrea sa te contrazica, spuse Grace inspaimantata.
Erau vreo 30 de scari inguste si abrupte de urcat..cu fiecare pas, praful de pe ele se raspandea in aer.Cand ajunsera sus, dintr-o data ajunsera sa simta o tenisune foarte puternica in aer…ceva iti taia respiratia..era ceva foarte puternic si nu se stia ce. facura un pas si se auzira mai multe voci de oameni care pareau ca se cearta. vocile se auzeau de nicaieri, si din ce in ce mai tare…incercara sa paseasca usor sis a vada de unde venea zgomotul dar nu-si dadeau seama ca era in zadar..erau din ce in ce mai inspaimantati si regretau ca au pasit in acel conac, despre care se convingeau ca zvonurile erau adevarate, iar asta ii speria foarte tare!’’oamenii’’ incetara sa se certe, iar ei hotarara sa se imparta cate doi si sa porneasca pe unde vor..Steward pleca cu Alex, iar Nick, cu Grace..primii intrara intr-o incapere din dreapta, la capatul scarilor..simtira ca cineva ii atingea pe umeri…se facuse din ce in ce mai frig, dar mergeau mai departe…era foarte ciudat..la un pas era foarte cald, simteai ca te sufoci, iar la altul, era un frig de inghetai pe loc.Intr-un colt se aflau niste scari ciudate care se terminau in perete..nu-si aveau rostul acolo…parea sa fie un pasaj, era o crapatura la capatul scarilor.cei doi urcara, spargand peretele cu un ciocan pe care il aveau la indemana. cand intrara acolo era o camera ciudata, care iti dadea impresia ca te aflii intr-un cavou..in stanga, o oglinda bizara in care nici nu se vedea, deoarece era foarte prafuita.Steward o stersese cu tricoul sau si o aseza la loc, rezemata de perete.Cand Alex se uita in ea, vazu…………….o umbra care trecu prin spatele lui. Acesta se facuse alb ca varul..era..de necrezut! cazuse pe podea, parca, fara viata..Steward, ingrijorat il intreba ce a patit, dar acesta nu putu sa raspunda, deoarece era socat de-a binelea..Steward se ridica si se uita si el in oglinda aceea ciudata.Umbra aparu din nou, mai infricosatoare ca inainte..era o silueta de femeie slaba ..doar atat reusi sa vada..imaginea sumbra il soca si pe Steward..incerca sa-si ridice prietenul de jos, care dintr-o data se uita in gol, parca vrajit de acea entitate..pentru o clipa, steward se sperie..prietenul sau nu vorbea, privea atintit spre ceva anume si nu stia spre ce, era socat si ramasese fara cuvinte.intr-o clipa isi reveni
-Ce or face Nick si Grace acum? ..intreba, pastrandu-si privirea pierduta, fara a se uita la Steward.
Era ora 00:36…Nick si Grace erau la etaj, unde vazusera 2 scaune rasturnate, si incercara sa le ridice. Dintr-o data, ceva o impinsese pe Grace care atinsese scaunul, era o forta venita de nicaieri, ceva puternic, ceva nevazut! aceasta cazuse la pamant, ramanand si ea socata..In capatul camerei erau nise scari care duceau la la al treilea etaj..Acolo se auzeau ecouri, sunete infundate, rasete de copii, voci certandu-se, pasi care pareau ca se apropie din ce in ce mai mult, scartaituri de usi, mormaituri, geamate de durere…Latratul unui caine ii infricosase foarte tare. Acestia voiau sa-I gaseasca pe ceilalti si sa plece, deoarece erau infricosati, iar acele entitati ii voiau departe de conacul Rosenberg.dar nu aveau cum sa plece fara Alex si Steward!
Ceilalti doi au mers de asemenea prin multe camere, auzisera multe zgomote si se speriasera de foarte multe ori.Iesisera printr-un corridor foarte ingust, unde patrundea lumina stranie a lunii prin ferestre.o lumina albastruie, care patrundea in aproape toata casa..la ferestre se vedeau crengile ciudate ale copacilor. uitandu-se atent, cei doi vazura pe cineva, mai degraba o umbra care sapa intr-un colt al curtii..se speriasera grozav! deodata, vazura ca ‘’omul’’ negru disparuse ca prin minune.cei doi se simtira urmariti..se uitara in spate si nu vazura nimic..Afara incepu o furtuna puternica. Tuna si fulgera, iar in casa se auzeau plansete de copii si voci care spuneau ceva, dar nu erau intelese. Un tunet foarte puternic ii sperie asa de tare pe copii incat incepusera sa planga.Ploua cu galeata si se auzea de afara. Fulgerele patrundeau in casa si era perfect pentru fantome, care aveau sa ii sperie si mai tare in noaptea aceea.dar oare aveau sa plece vreodata de acolo? ...sau vor ramane si ei blocati in conacul acela bantuit pe veci? ...nu puteau sa plece din doua motive..nu-I mai gaseau pe ceilalti doi, nici macar nu stiau daca sunt in viata..si nu puteau scapa de acolo.
Toate usile pe care le deschisesera se blocasera in mod miraculous. Oare vor putea evada vreodata din acest labirint al groazei? ..deasupra se vedea podul conacului, de unde se auzeau numeroase voci tipand, plangand, razand si multe altele care iti inghetau sangele in vene.
Fara sa stie, ce patru erau despartiti doar de un zid…. Nick si Grace urcasera in pod, pe o scara de lemn. Acolo incepusera sa simta foarte mare tensiune.In spatele lor simteau ca se apropie cineva, ca se departeaza, se auzeau pasi apropiindu-se, departandu-se, voci urandu-le ‘’bun venit’’, copii razand, la fereastra vazura un barbat imbracat in alb care radea diabolic, disparand intr-o clipa, sange pe podea, pe pereti, usi care se inchideau si se deschideau, copii cantand, diferente de secunde de temperatura, acum era frig, acum era cald, un ansamblu de sentimente ciudate si infioratoare..deodata auzira niste pasi urcand pe scari si se speriasera de-a binelea. apoi vazura 2 umbre pe perete..erau Alex si Steward! In sfarsit se regasira! Erau fericiti pentru asta.
-Deci? ..intreba Alex
-Da, toti au avut dreptate…..conacul e bantuit..tot ce stim e ca vrem sa placam de aici dar nu avem cum! spuse Nick
-Usile ni se trantesc in spate si se incuie singure..nu am reusit sa iesim iar afara ploua ingrozitor..nu putem iesi pe fereastra.:-s..afirma Grace infricosata
-Eu prefer sa sar pe fereastra, in ploaie, decat sa mai raman o clipa in locul asta blestemat. 
-Hei, astea-s..papusi? ..se intreba Grace, uitandu-se intr-un colt al podului, unde vazu o papusa stranie, cu doi ochi in forma de X si o gura ranjita care parea ca se uita spre noi si ne urmarea…Nick incerca sa ridice papusa, dar fu si el impins de o forta nevazuta…apoi se vazu cum cineva nevazut scria pe perete un mesajlecati, inainte sa fie prea tarziu! ...copiii se speriara mai tare acum…erau siguri ca acea casa chiar era bantuita si nu aveau halucinatii! Trebuiau sa plece imediat, insa era imposibil,, incercara sa sara pe fereastra, dar ceva ii impingea inapoi..acum erau siguri ca vor ramane prizonieri acolo pentru tot restul vietii sau fantomele aveau sa puna stapanire pe sufletele lor.
Era ora 03:50 si nu au reusit sa scape din ‘’lanturile’’ conacului Rosenberg. orice speranta era pierduta pentru ei…aveau sa moara in chinuri groaznice ca si ceilalti prinsi aici..pe jos erau niste oase aruncate si intr-un colt erau, una peste alta, milioane de cranii si sange…intr-un alt colt, copiii au vazut ceva…Steward se dusese sa se uite mai bine..era o parte intunecata a podului…nu se auzeau decat rasetele obisnuite ale acelor copii morti…conacul era ca un loc de joaca, ca un parc imens pentru toti acei copii veseli, care ‘’traiau’’ printre alte spirite si se simteau bine acolo, in alta parte ar fi fost tristi…fete ranjite erau desenate pe pereti, fete triste….
-Nu-l deschid eu! ..clar! nu ma bag! spunea lasul de Nick, care acum dovedise o lasitate mai mare decat el…
-O s-o fac eu! spuse Alex, curajos…
-Nu! esti sigur de ceea ce vrei sa faci? ...il intreba Grace
-Da! sunt foarte sigur! spuse Alex hotarat
Nick il privea cu ciuda, era curios ce se afla in acel cosciug ciudat, dar nu voia ca Alex sa-l deschida…
Cand l-au deschis, s-au speriat de moarte! acolo se afla un cap de femeie moarta, o batrana, inca nu era putrezita, deci era desptul de proaspat ucisa…oare fantomele au facut asta? oare era o femeie la fel de curioasa ca acei copii sa descopere acest conac? oare asta ar fi fost si sfarsitul lor? femeia avea parul carunt, ochii pe jumatate deschisi; din ochi ii iesea un gandac ingrozitor care se plimba pe fata ei plina de sange, desfigurata; avea 6 urme de cutit pe obrazul stang si buzele pline de sange..creierul era scos si pus langa cap, gatul nu mai era, si siroaie de sange curgeau si se prelingeau pe peretii exteriori ai cosciugului…O lumina puternica se ridica deasupra lor si le invalui trupurile, copiii ramanand fara vlaga. Un batran isi facu aparitia..Acela avea o coasa imensa in spate si si-o ridica spre ei.cei patru copii, socati, isi pierdura cunostinta in acel moment……inca patru victime ale conacului Rosenberg…. lumea din oras si familiile lor nu mai stiau nimic de ei, din momentul in care au plecat, in acea noapte de iarna……..Toti se intrebara unde au disparut intr-un mod asa de misterios si straniu, dar nimeni n-a putut afla niciodata ce s-a intamplat cu ei….a trecut mult de atunci si acum se vede, deasupra acoperisului darapanat, un liliac zburand in departari.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru frumix12):

E geniala povestea...nu cred ca mai dorm azi...si am vazut un film super de groazawinking

| frumix12 a răspuns (pentru Alinaaa333):

Mersiwinking happy si eu am citit-o si nu am mai dormit :*

| frumix12 a răspuns:

Scuze ca intreb dar cuvantul SUPER e o poveste de groaza? Nu zic cu parere de rau dar asa?

| georgeggg explică (pentru frumix12):

Pe mine m-a speriat ff tare laughing