| UnSimpluRoman a întrebat:

cand a fost prima data cand ati vorbit pe voice(cu microfon sau telefon) pe skype sau altceva cu niste straini?(fara sa i cunoasteti in realitate si cum a fost?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe la 12 ani, nu mai țin minte cum a fost. laughing

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Chiar omule, ce a trecut timpul, parca ieri vorbeam pe messenger cu toti dilai?

| Alexzr a răspuns:

A fost acu 10 ani când am dat interviu pentru primul meu loc de muncă. A trebuit să vorbesc pe Skype cu niște americani.

Da, am avut niște emoții în zilele de dinainte de nedescris pentru că nu mai făcusem așa ceva și mă temeam că n-o să-i înțeleg.
M-am antrenat un pic înainte uitându-mă la documentare de pe Discovery nesubtitrate. Filmele erau mai greu de urmărit pentru. mine pentru. că de obicei conțineau limbaj de stradă și vorbit repede. Am găsit totuși vreo 2 seriale pe care puteam să le înțeleg.

M-a ajutat mult asta pentru. că la interviu deja eram "încălzit". Bine, știam cât de cât limba, nu m-am dus chiar novice.

Totul a decurs f. bine, am reușit să port conversația fără probleme. Străinii au fost de treabă și și-au dat și ei silința să vorbească rar, clar, fără exprimări pretențioase, adică pentru. un non-nativ.

| UnSimpluRoman explică (pentru Alexzr):

:o acum am intrat pe cont nu am vazut si mi s-a parut interesant prima ta incercare sa zic asa happy