| NemNUZ a întrebat:

daca merg intr-un magazin pot sa filmez? De exemplu daca merg intr-un magazin pot sa filmez un telefon?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Legea proprietatii private interzice asta. Dar tot ea spune ca poti filma in spatiul privat daca primesti acordul proprietarului sau administratorului. In cazul asta, persoana asta autorizata este seful magazinului. Daca seful instructeaza in acest fel personalul, poti cere acordul oricarui angajat.
Motivul pentru care ai nevoie de permisiune este acela ca filmand, poti culege informatii care pot pune in pericol securitatea proprietatii (pozitia camerelor de filmat, modul de dispunere a produselor, dispozitivele de securitate) sau dreptul proprietarului la intimitate.

| NemNUZ explică (pentru valentingb):

Ma rog, poti pune in pericol securitatea magazinului (pozitia camerelor de filmat.) si doar daca te uiti, nu e nevoie sa filmezi, cam incurcata treaba, o sa intreb oricum, chiar daca sunt 90% sigur ca raspunsul va fi,, nu,,

| valentingb a răspuns (pentru NemNUZ):

Daca vorbesti frumos, cu o figura angelica si niste ochi plangaciosi de catelus, poti! laughing

| NemNUZ explică (pentru valentingb):

Sper laughing

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ti se da voie de catre seful magazinului, da, poti filma.

| Fridăm a răspuns:

Ai putea întreba vânzătorul, sunt unele în care ai voie, iar în altele te poţi alege cu o amendă. Cel mai bine e să întrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmmmmda...

| zHeArTz a răspuns:

Da poti

| Erzaa a răspuns:

Intrebi vazatorul\vanzatoarea\patronul daca este permis. Daca da, poti filma.

| Geoツ a răspuns:

Ia vezi, poti? laughing
Daca ai voie? Da, de ce nu?! E permis. happy

| Alexx15 a răspuns:

Depinde ce magazin, dar la altex, flanco si marea majoritate poti.