| anonim_4396 a întrebat:

Imi dati si mie va rog niste retete de briose usor de facutbig grin. Am 11 ani da ma pricep la gatitlaughing stiu sa prajesc, stiu sa fac cv chec la cuptor cu microunde care e gustos. Deci dau funda celui care imi da o reteta de briose bune si simple de facut.

Răspuns Câştigător
| DownTheStairs a răspuns:

1.Ingrediente - Briose cu ciocolata
3 oua 150 g zahar 150 ml lapte 75 ml ulei 125 g unt un praf de copt un praf de sare 30 g nuca de cocos esenta de vanilie 3-4 linguri fulgi de ciocolata faina aprox. 400-450 g
Mod de preparare - Briose cu ciocolata
Batem bine ouale intregi cu zaharul.
Adaugam apoi untul topit, uleiul si laptele.
Incorporam si faina amestecata cu sarea si praful de copt.
La sfarsit adaugam vanilia, nuca de cocos si fulgii de ciocolata.
Amesteca usor.
Ne va iesi un aluat moale pe care il vom aseza in formele de briose.
Dam la cuptor pentru aprox. 35 minute.
Le servim simple sau cu toping de ciocolata.
2.Ingrediente - Briose cu nuca
5 oua
5 linguri zahar
2 plicuri zahar vanilat
5 linguri nuca prajita si macinata (sau zdrobita), dupa preferinta
180 ml ulei
5 linguri faina
1/2 plic praf de copt.

3.Mod de preparare - Briose cu nuca
Bati spuma cele 5 albusuri, adaugi cele 5 linguri de zahar, zaharul vanilat, cele 5 galbenusuri si apoi uleiul.
Continui cu nuca prajita, praful de copt, iar la sfarsit pui treptat faina.
Din compozitia obtinuta, iei cu lingura si pui in formele de briose sau de savarina (nu se umple forma, deoarece va creste).
Pui apoi formele intr-o tava si le dai la cuptor pentru 20-25 de minute, pana devin aurii.
Cand sunt gata, glazurezi briosele cu ciocolata topita sau le lasi simple, doar cu zahar pudra.
Ingrediente - Briose cu Finetti si ness
75 g unt 120 ml lapte 300 g faina 100 g zahar 100 g finetti 1 praf de copt 2 oua 1 lingurita de ness 2 linguri nuca tocata grosier(optional)

Mod de preparare - Briose cu Finetti si ness
Se mixeaza zaharul, untul partial topit si ouale.Se adauga lapte si se omogenizeaza, apoi finetti.La sfarsit se incorporeaza faina amestecata cu praful de copt, ness-ul si nuca tocata si se omogenizeaza.
Compozitia se toarna in forme de briose tapetate cu hartie de copt si se dau la cuptor pana trec testul scobitorii.La sfarsit focul trebuie lasat 5 min la maxim, dupa ce a fost preincalzit, apoi la mediu si spre final mic.
O parte le-am servit cu mousse de finetti, adica 3 linguri mari de frisca batuta le-am amestecat cu 2 linguri de finetti si o parte simple! au iesit 18 bucati, in 6 dintre ele am pus deasupra si 1/2 lingurita de finetti.Deci ti-am dat trei retete simple care par sa fie delicioasehappyFunda?

3 răspunsuri:
| xDxDxDxDxD a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......r-mult-am/

Ai acolo la raspunsul castigator : Briose cu lapte :x