| Asasinnnn a întrebat:

Luna viitoare am traseul auto, daca voi lua permisul, mi-am propus sa merg impreuna cu 4 prieteni la mare happy!
Ce sfaturi imi dati puteti da.? Despre drum, masina, orice.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Se ia foarte greu acum permisul în ziua de azi.
Oricum succes.
Ca sfaturi pentru un începător.
Nu este indicat să iei prieteni cu tine în mașină de asemenea muzica nu este indicat să conduci cu ea.
Dacă citești pe multe site-uri de profil. La fel scrie și acolo. Nu este indicat să iei prieteni cu tine întrucât îți distrag atenția foarte mult iar tu din dorința de teribilist le arăți cât de mare pilot ești tu.
Este cel mai bine să circuli cu viteză mai mică cu 20 km/h (legal) față de cea înscrisă pe indicator. Dar poți merge și cu viteze mai mici.
Muzica la fel, distrage atenția foarte mult.
http://www.promotor.ro/......i-11656644

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de unde pleci.

sfatul e sa nu faci pe zmeul avand in vedere ca ai fix zero experienta

| Asasinnnn explică (pentru suntserios):

Bucuresti

| suntserios a răspuns (pentru Asasinnnn):

Atunci sfatul e sa nu faci pe zmeul pe autostrada. banda 1 si maxim 90h e suficient pentru experienta ta.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Nu e rea ideea - dar aș recomanda totuși o viteză de croazieră de 100 - 110 - km/h; din două motive: primul - între viteza reală și cea afișată pe bord este o diferență de cca 5...10 km/h. Mereu cu minus (adică mergi mai ÎNCET decât spune indicatorul din bord). Și al doilea - pentru că și să fie o diferență de viteză între un începător și restul traficului de cel puțin 40 km/h este un lucru periculos.
====
Și ar mai fi un aspect demn de menționat: uneori, în apropierea Dunării, mai ales diminețile, fie e ceață densă, fie umiditate foarte mare în atmosferă care face condens pe parbriz și lunetă și reduce vizibilitatea. Multă atenție la aspectele astea, repet - în special dimineața.
Și nu în ultimul rând - nu uita de vinietă și taxa de pod!

| mihai69 a răspuns:

Respectă legea în toate privințele!
Când ai fie și cea mai mică îndoială în trafic, alege varianta cea mai sigură - așteaptă / cedează prioritatea (chiar dacă o ai de drept).
În niciun caz nu te da zmeu față de prieteni, nu cădea în capcana de a le arăta ce Schumacher ești tu și ce Ferrari ai sub capotă.

| Anonimuserr a răspuns (pentru mihai69):

Într-adevăr bine ai punctat. Îți lași prioritatea tu (cu înjurăturile de rigoare din spate dacă sunt vehicul) pentru a nu provoca un accident de circulație. Aici vorbim de conduită preventivă. Este foarte important acest aspect.

| Drimmero a răspuns:

Sa mergi cu mare grija, fiind si incepator. Sa nu ii dai talpa foarte tare cand nu este cazul, mergi rezervat. Sfatul meu, daca prietenii '' te imping'' de la spate cu :''haide, ba, baga piciorul in ea'', sa nu te iei dupa ei, asa se produc accidentele, mergi cu mare grija!