| Houstain a întrebat:

Nu prea reuşesc să îmi dau seama de rolul dedicaţiilor din albumele de finalul clasei a VIII-a. Eu am, în clasa mea, cam 4-5 prieteni cu care vorbesc zilnic, alţi 4-5 amici, iar de restul îmi este indiferent, sunt doar nişte colegi cu care mă înţeleg mai bine sau mai puţin bine. De ultimii nu mă interesează ce scriu în album, dacă timp de 4 ani(sau chiar 8, sunt coleg cu majoritatea din clasa I) nu m-a interesat de el, nici peste mulţi ani nu o să mă intereseze. Mai rămân amicii şi prietenii.

Ei, în cazul lor, practic tot ce le poţi spune este că ai fost un coleg/o colegă bună, am petrecut clipe frumoase împreună şi sper să menţinem legătura. Nu ai spaţiu să rememorezi toate întâmplările grozave petrecute. Iar dacă tu tot zici că vrei să păstrezi legătura şi să rămâi prieten cu respectivul, atunci cred că despărţirea din liceu va vi aproape egală cu 0, tu vei fi în continuare prieten. Dacă minţi şi scrii aia doar de politeţe, atunci de ce m-ar interesa pe mine o minciună? Mă simt mai bine văzând că lumea zice că am fost cel mai bun coleg, dar în realitate poate că aşteaptă să plec?!

Unii poate ar mai zice că peste 40-50 de ani te vei uita cu drag în album şi îţi vei aminti de clipele din gimnaziu. Dar, rămâne acelaşi lucru, vor fi decât nişte dedicaţii mai mult sau mai puţin seci, scrise, probabil, doar din politeţe în majoritatea cazurilor. Pe mine o să mă intereseze decât să îmi aduc aminte de prietenii mei foarte buni, cu care oricum o să păstrez legătura şi în liceu şi, cine ştie, şi mai departe.

Poate îmi pun întrebarea asta şi din cauză că abia aştept să scap de 70% din colegi şi cu atât mai mult nu văd rostul acestor dedicaţii. Plus că acum comunicarea prin intermediul reţelelor sociale este un mare plus, din câteva click-uri pot vedea cum mai arată colegul din a VIII-a, la ce firmă lucrează, dacă e căsătorit şi pot rememora amintiri aproape instant prin aceste reţele sau chiar prin Skype sau o alternativă.

Voi ce părere aveţi?

Răspuns Câştigător
| Skaytech a răspuns:

Uite, eu am terminat de ceva vreme clasa a 8-a si chiar daca nu m-am inteles cu toti colegii, acum imi amintesc cu drag de ei. Stii ce sa faci? Ca sa iti starneasca un zambet in viitor albumul, pune-i pe colegii tai sa iti scrie exact ce gandesc ei despre tine. S-ar putea sa afli lucruri pe care nu le-ai banuit pana acum si pe care colegii cu care te intelegi nu ti le vor spune niciodata.

0 răspunsuri:
Întrebări recente