| dacianamocanu a întrebat:

Sunt o mamica disperata.

Am un baietel de 5 ani, Alin, si recent, la o plimbare in parc am vazut un baiat si o fata care se plimbau pe role, dar foarte frumos, am ramas amandoi fermecati. Acum nu mai am liniste cu asta mic, din 2 cuvinte unul trebuie sa fie legat de role.

Si nu stiu ce sa fac pentru ca nu ma pricep la role si nu am nici pe cine sa intreb. M-am uitat, am cautat pe forumuri, site-uri numai ca fie sunt discutii mai vechi fie nu inteleg mare lucru. Imi poate spune cineva care e treaba cu producatorii, la ce ar mai trebui sa fiu atenta in afara de pret? Am vazut role de 50 de lei dar si role de 500 de lei. E clar ca cele mai scumpe sunt mai bune, nu? Sau ce fac ele in plus?

Ar trebui sa mai spun ca suntem din Bucuresti. Stiti cu instructorii cum sta treaba? Mai sunt instructori, care ar fi cel mai bun? Eu sigur nu am cum sa il invat.

Dau funda pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Larryy a răspuns:

Daca el e fericit, atunci cred ca si tu esti.

3 răspunsuri:
| Larryy a răspuns:

Pai daca nu te intelegi cu el, eu cred ca pentru o prima incercare ar trebui sa ii cumperi o pereche de role, indiferent de pret, dar pentru prima oara ar fi bine unele mai ieftine, dar eu zic sa ii iei din acelea cu doua roti in fata si in spate. Ii pui cotierele si genuncherele, casca si ce mai contine echipamentul de protectie, te duci in parc sau oriunde ai spatiu, il tii de mana si il inveti tu pur si simplu sa mearga pe role. Cu timpul va invata sa mearga destul de bine si singur si asa economisesti bani. decat sa fi platit un instructor cand va creste ii iei o pereche mai buna de role. Sper ca te-am ajutat! happy

| dacianamocanu explică (pentru Larryy):

Pana la urma am apelat la ajutorul unui magazin specializat, Skates.ro si am ales o pereche de role Fila Wizy Alu pentru cel mic: http://www.skates.ro/role/role-copii

M-am gandit si eu la cele cu 4 roti in paralel, quad-uri, dar baietii de acolo mi-au spus ca acelea sunt mai potrivite pentru un patinaj indoor, nu pentru mers in parc sau pe strada chiar. Initial ma gandeam ca ii va fi mai usor sa mearga pe acel tip de role dar pana la urma nu este nici o diferenta.

Iarasi, legat de pret, unele mai ieftine sunt facute din materiale ceva mai slabe din punct de vedere calitativ, au finisaje mai putin lucrate, iar in cazul celor mici, o rola slab facuta poate deforma piciorul/mersul.

Pana la urma le-am ales pe acestea de la Fila deoarece au un reglaj milimetric, nu in trepte...in felul acesta lungimea ghetei va fi aceeasi cu lungimea piciorului pe toata durata utilizarii, finisajele si materialele sunt de foarte buna calitate si au si o sina de aluminiu, pe cand toate celelalte role pentru copii au de compozit, dotari aproape de cele ale rolelor pentru adulti.

L-am echipat cum trebuie, cu protectii si acum arata ca un mic robotel. Am incercat sa il invat eu dar e mai greu si nici nu am asa mult timp la dispozitie. In schimb am apelat la ajutorul unui instructor pe care mi l-au recomandat tot baietii de la magazin. El e mai axat pe role pentru scheme- skatepark, dar are foarte multa rabdare cu cel mic si deja vad un mic progres.

Va multumesc frumos pentru sfaturi!

| Larryy a răspuns (pentru dacianamocanu):

Daca el e fericit, atunci cred ca si tu esti.

| KdyL a răspuns:

Nu ai nevoie de instructori. inveti pur si simplu daca te tine cineva