| terminatorul23 a întrebat:

Vreau sa invat niste scheme de autoaparare de orice fel.Dau funda

Răspuns Câştigător
| ion1731 a răspuns:

Ma, deci cum am citit eu pe un forum de software : " ii dai individului vreo 5 ciocane direct in procesor " si nu ai probleme big grin

| terminatorul23 explică (pentru ion1731):

Pai daca ala are bata de baseball, atunci ce faci?

| ion1731 a răspuns (pentru terminatorul23):

Cel mai principal intr-o bataie nu importa ce truck-uri poti sa faci... cel mai important e reactia ta, de a evita loviturile, sau mai bine de a le primi si suporta( adica sa fii rezistent), al 2-lea lucru important ar fi viteza loviturii- de unde provine si " energia cinetica a pumnului " adica forta cu care lovesti, dar si viteza cu care lovesti.si al 3-lea lucru ar fi ceva cunostinte din anatomie, vezi tu pentru a trimite individul in " shutdown" nu i-ar fi necesar nici un "ciocan"- daca-l lovesti destul de tare in zona timplei e kaput cu el( moare- serios), asa ca trebuie sa te mai gindesti si sa mai tintesti unde sa dai, desigur daca nu vrei la pirnaie.Ideal ar fi in maxilar, zona gitului, si nu anume cu pumnul, o palma data cum trebuie il poate "aseza jos" daca e data din unghiul care trebuie, cu viteza care trebuie si in locul care trebuie.Ar trebui sa stii ca cele mai efective lovituri, adica cele mai puternice si cu mai putine daune pentru tine se fac cu cotul si genunchiul + la asa distanta apropiata adversarul " NU AR PUTEA FOLOSI BaTA DE BASEBaLl"- te sfatui sa te apropii la distanta cit mai aproape de citi-va cm max 30- si individul va trebui sa faca un pas inapoi ca sa foloseasca bita, tu nu-i vei lasa aceasta sansa, il vei lovi primul cu un cot in maxilar( daca esti destul de innalt) sau nu e rau si cu mijlocul palmei, dar cu o viteza extra si pe neasteptate ( cea mai dureroasa lovitura e cea neasteptata) dupa care-i preiai bata si "conduci jocul"- numai nu ii da in procesor...Mai sunt si alte chestii dar ma tem sa nu ne intalnim si sa le aplici asupra mea big grin

3 răspunsuri:
| kteichd a răspuns:

Krav Maga