| AndreeaCdr a întrebat:

Vreau si eu o descriere literara despre un tablou (vazut la muzeu). Am planul cum se face, dar tot nu stiu cum se face. Nu vreau un raspuns de genul: "fa-ti-o singura!". Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Pai:-?
ia sa imi pun intelectu' la contributie:-?

Stau acum plictisita pe canapeaua rosie din holul galeriei, asteptand-o pe mama sa isi incheie turul de care e atat de interesata.deodata,scap revista pe care o tineam in mana si ma aplec dupa ea.privirea m-i se indreapta brusc spre unul dintre tablourile din incaperea din dreapta mea.ma indrept cu interes spre pictura si incep sa o privesc curioasa.la prima vedere, nu pare nimic special la ea. 2 nuferi albi care plutesc pe apa limpede inconjurati de frunze usuoare. dar daca arunc o privire mai atenta, incep sa observ usor detaliile, astfel conturandu-se in mintea mea scena respectiva.nuferii gingasi parca danseaza in niste ochiuri de apa pe muzica simfonica a celui mai de pret muzician al tuturor timpurilor:natura.frunzele de un verde crud ii acompaniaza in spectacolul lor.in apa limpede ca si cristalul se deosebesc mai multe nuant de albastru, facundu-se usor vizibile undele de la nuferi si umbra unei salcii batrane care se leagana usor in bataia vantului.culorile sunt in mare parte spalacite, dar asta reda o frumusete incontestabila tabloului.cu greu imi dezlipesc ochii de sevaletul colorat si imi atintesc privirea catre rama. O frumoasa scluptura in lemn de fag, lacuita cu ceva fin si placut la atingere.Se potriveste de minune picturii! Cobor ochii un pic mai jos, si observ o placuta aurie gravata cu literele''Nuferi-Claude Monet''. se vede ca monet a apreciat cu indestulare natura, punandu-i in valoare frumusetea cu ajutorul picturilor sale fantastice! mai raman captiva in lumea tabloului, observand cu sete fiecare detaliu in parte, dar deodata aud glasul mamei care ma striga si spune ca trebuie sa plecam.acea opera de arta si-a lasat amprenta adanc in sufletul meu si m-a facut sa simt acut un deosebit sentiment de pace interioara.''

ce spui? mai prelucreaza-l si tu si poate iese ceva dragut pentru ca eu l-am facut la repezeala, prin urmare, nu prea are cum sa fie exact ceea ce iti trebuie:)).

descrierea se referea la tabloul ''Nuferi'' de Monet.
http://www.artline.ro/files/gItems/image/5/monet-nympheas-effet-du-soir.jpg

sper ca te-am ajutat! o zi buna!

| Cristinaa14 a răspuns (pentru MomaieLoveGogaie):

Ce intelect luat de pe net ai. Succes în continuare!winking

| Tandarica_Alexandru_1994 a răspuns (pentru MomaieLoveGogaie):

E foarte buna

12 răspunsuri:
| Demoiselle a răspuns:

Tocmai ce am terminat de facut o descriere a tabloului Le voyageur au-dessus de la mer de nuages - Caspar David Friendlich (il gasesti pe Google). Eu am facut-o dupa un plan, dar nu cred ca are rost sa ma intind acum sa spun toate detaliile. Oricum descrierea am facut-o in franceza.
Asa in mare am inceput prin a spune ce reprezinta tabloul, am continuat cu detalii despre cadraj, unghiul de fotografiere, luminozitate. Am luat apoi pe rand primul plan, al 2lea plan si fundalul si le-am descris. Am evidentiat contrastele dintre culori si nu in ultimul rand am interpretat! Mi se pare f usor de interpretat tabloul asta. Chiar am avut ce sa scriu.
Daca te hotarasti sa faci tabloul asta, te pot ajuta pe mess.
Daca nu succes! si gasesti aici ceva ce o sa te ajute
http://www.slideshare.net/zAdeline/homeless-animals-due-to-global-warming
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ow... te-as ajuta dar habar n-am

| SufletulPetrecerii a răspuns:

Daca poti sa-mi dai si mie planul... ca si eu caut tot ceva de genu

| ByAnKaAlEx a răspuns:

laughing)

| Edutzu2000 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat foarte mult ce au scris mai jos prietenii...laughing
Multumesc.

| mIH13AELA a răspuns:

Pai depinde mult pentru mine ce tablou o sa incerc sa te ajut...

| mIH13AELA a răspuns:

Eu nu vreau sa iti spun ceva gresit...

| Andreea_Deea_1995 a răspuns:

Era prima zi de vara.Eu impreuna cu familia mea am hotarat sa facem o vizita muzeului din Bacau.Cand am intrat in muzeu ma simteam de parca eram pe un taram de basm.Un tablou dintr-un colt mai intunecat al muzeului imi atragea atentia.Era un tablou frumos, colorat in care 2 zebere care se ajuta,se intelegeau si se iubeau mult. Zebrele erau pe o plaja imensa iar in spatele lor apa mari fierebea, iar pe malul mari erau imprastiate sute, poate chiar mii de scoici aduse de valurile fierbinti ale marii. Tabloul mi-a ramas in minte doarece din el am invatat ca prieteni trebuie sa se ajute intre ei si sa se iubeasca indiferemt de imprejurari.

| Edutzu2000 a răspuns (pentru Andreea_Deea_1995):

Pe mine m-a ajutat foarte mult... multumesc