| anonim_4396 a întrebat:

Vreau o descriere literara a pasarii Colibri. FUNDA!

4 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

Colibri reprezintă unul dintre cele mai interesante paradoxuri ale naturii. Cu toate că sunt cele mai mici păsări, intră în categoria celor mai rezistente și energice vietăți de pe planetă.

Urmărește-le cum sclipesc aceste nestemate zburătoare ale lumii naturale în acest documentar special. Realizat în high-definition, filmul studiază abilitățile remarcabile ale acestor creaturi și dezvăluie lumea păsărilor colibri așa cum n-ai cunoscut-o până acum.

| Vichtory a răspuns:

Nop, stiintifica ii astfel:
Colibri sau „Pasărea muscă" face parte din familia Trochilidae. o famile numeroasă cu peste 400 de specii răspândite numai în cele două Americi din Alaska până în Țara de Foc, de pe țărmul mărilor până în munții înalți acoperiți cu zăpadă. Insă cele mai multe specii trăiesc în regiunile tropicale din America de Sud.

Răspuns utilizator avertizat
| Alyna36 a răspuns:

Colibri sau „Pasărea muscă" face parte din familia Trochilidae. o famile numeroasă cu peste 400 de specii răspândite numai în cele două Americi din Alaska până în Țara de Foc, de pe țărmul mărilor până în munții înalți acoperiți cu zăpadă. Insă cele mai multe specii trăiesc în regiunile tropicale din America de Sud.Colibrii sunt cele mai mici păsări din lume ele măsoară între 5 cm și 20 cm, ceea ce ar fi de la mărimea unui bondar la cea a unui lăstun. Ele au un cioc subțire de lungimi diferite, sunt singurele care se pot deplasa în zbor spre înapoi, păsările din această grupă au mușchii pectorali bine dezvoltați ei ating 30 % din greutatea totală a păsării. Limba lor este modificată lungă asemănătoare cu cea a ciocănitoarelor, fiind tubuloasă și bifurcată la capăt. Datorită modului lor specific de hrană care constă mai ales din nectarul florilor, zborul lor se aseamănă mai mult cu cel al fluturilor de noapte cu regim de hrană asemănător. Aripile acestor păsări se articulează mobil numai la umăr, în timp ce articulația brațului cu antebrațul rămân fixe. Poziția aripilor în zbor este aproape paralelă cu corpul ca la insecte, spre deosebire de celelalte păsări la care poziția aripilor față de corp este aproape perpendiculară. Frecvența mare a bătăilor din aripi (8-12 bătăi pe secundă pentru speciile de păsări mai mari, 20-25 pentru cele mijlocii și până la 100 pentru cele mai mici) face ca zborul păsării să fie vibrat, și ca pasărea să se deplaseze cu o iuțeală mare și în același timp să-și poată schimba brusc direcția de zbor în toate direcțiile, sau să stea pe loc ca un elicopter. Penajul păsării colibri este mai des ca la păsările acvatice această caracteristică îi asigură o rezistență redusă a aerului produsă de procesul de frecare în zbor. Aripile au forme variabile în funcție de specie, însă la toate speciile primele remige primare sunt foarte lungi. La fel și forma cozii este în funcție de specie variabilă. Picioarele păsării sunt scurte, comparativ cu alte păsări sternul, carena și inima (pulsul poate atinge 1000/minut) în raport cu mărimea ei sunt bine dezvoltate. Penajul este dens tare solzos cu un colorit metalic strălucitor. Păsările colibri prezintă un dimorfsm sexula accentuat. Pasărea colibri are dușmani puțini, ele fiind agresive atacând cu ciocul lor ascuțit chiar specii mult mai mari ca ele. Puii nidicoli cresc în cuiburi construite ingenios.Sunt niste nestemate adevarate.Viata lor e plina de energie si farmec neprivind la masurile lor mici.Hrana constă din polen, nectar precum și din insecte, arahnide, ceea ce face ca reproducția lor să fie legată în bună parte de perioada de înflorire a plantelor melifere.Ele sun multicolore si eu consider ca fiecare culoare arata starea lor inlautrica.