| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Vreau sa ii scot fisa matricola a fiului meu si sa ii intrerup activitatea la scoala pentru ca o sa plecam in alta tara.Va rog lamuriti-ma si pe mine...ce acte trebuie si cat dureaza pana mi-o dau de la scoala pentru ca vrem sa plecam f curand. Funda mare la cel mai bun raspuns +vot la toate raspunsurile!

1 răspuns:
| bitihacy a răspuns:

Te duci la scoala si vorbesti cu directoarea. O sa iti dea sa completezi un formular. In cca 3 zile, ti se va da foaia matricola, dar daca insisti putin, ti-o vor da si mai repede. Nu uita sa o traduci in limba vorbita in tara in care mergeti, altfel o sa ai de umblat; si sa o legalizezi. Cauta un birou de traduceri si legalizari (nu stiu cat costa acum).
P.S. Trebuie sa ii scoti si fisa medicala ( nu trebuie tradusa, dar totusi nu ar fi rau)
Toate actele pe care le detineti, in afara de buletin, permis auto, certificat nastere si pasaport, ar fi bine sa le traduci. Orice diploma, orice adeverinta, atestat... ar fi bine sa le aveti gata traduse si legalizate!
Pentru intreruperea alocatiei copilului, va trebui sa discuti mai intai cu cei de la primaria de care apartii, sau mai exact cu cei de la directie de asistenta sociale si protectia copilului din primarie. In cazul in care acestia nu va pot ajuta, va trebui sa apelati la Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.