| Deyutza a întrebat:

Ash vrea si eu un rezumat la cartea "Luna noua" de Stephenie Meyer, ca am cautat o gramada si nu am gasit sad

Răspuns Câştigător
| BelieveinMagic a răspuns:

,, Cartea ne-o prezintă pe Bella înspăimântată de împlinirea vârstei de optsprezece ani, care semnifică un an în plus față de vârsta fizică a iubitului ei, Edward. În timpul aniversării organizate pentru ea de către familia Cullen, ea se taie accidental într-o foaie de hârtie și este atacată de Jasper, fratele lui Edward, ceea ce îl face pe acesta din urmă să se gândească în mod serios asupra pericolului permanent la care o expune. Crezând că așa este mai bine pentru ea, Edward hotărăște să se despartă de ea, și o anunță că el și familia lui se vor muta din Forks. Bella insistă să vină cu el, însă Edward îi spune că nu o mai iubește. Plecarea lui o aruncă pe Bella într-o depresie și o suferință profundă.
Câteva luni mai târziu, neștiind ce să mai facă pentru a o scoate din starea de depresie, tatăl ei, Charlie amenință că o va trimite înapoi la mama ei. Speriată de acest fapt, Bella se hotărăște să iasă împreună cu colega ei Jessica la film. Cu această ocazie, ea descoperă că poate auzi vocea lui Edward atunci când se află în situații primejdioase. Dorind cu disperare să îi audă vocea din nou, Bella decide să se pună cu bună știință în situații riscante. Ea cumpără două motociclete și i le dă prietenului ei, Jacob, rugându-l să le repare pe amândouă și apoi să o învețe să meargă pe una dintre ele. Prietenia lor se dezvoltă din ce în ce mai mult și Bella reușește să își mai revină puțin. Însă nici Jacob nu duce lipsă de secrete - el este vârcolac, dușman natural al vampirilor, care și-a jurat să protejeze oamenii de „cei reci". Bella îi află secretul după ce e atacată de vampirul Laurent, fost tovarăș al lui James. Un grup de lupi gigantici o salvează, iar fata descoperă ulterior că și prietenul ei se numără printre aceștia. Dar problemele nu s-au încheiat o dată cu moartea lui Laurent - pe urmele Bellei se află acum Victoria, iubita lui James, care e decisă să răzbune moartea partenerului ei.
Pentru a auzi din nou vocea lui Edward, Bella sare de pe o stâncă (un sport practicat adesea de tinerii din La Push) și aproape că se îneacă, dar e salvată la timp de Jacob. În aceeași seară, Alice, sora lui Edward, se întoarce alarmată în Forks. Ea îi explică Bellei că a avut o viziune cu ea aruncându-se de pe stâncă, și că a crezut că încearcă să se sinucidă. În vremea aceasta, Edward este informat greșit de către Rosalie, cealaltă soră a sa, că Bella a murit, drept pentru care se îndreaptă spre Italia, cu intenția de a le cere vampirilor Volturi să îl ucidă. Din fericire, Alice și Bella reușesc să îl oprească la timp, însă Volturi cer ca Bella să fie transformată la rândul ei în vampir, amenințând că în mod contrar o vor ucide pentru a se asigura că secretele lor nu vor fi trădate. Cei trei sunt nevoiți să promită că Bella va deveni vampir.
La întoarcerea în Forks, Edward îi mărturisește Bellei că de fapt nu a încetat niciodată să o iubească și îi cere iertare, explicând că a crezut că făcea ceea ce era mai bine pentru ea. Bella îl iartă și își exprimă din nou dorința de a deveni vampir, însă Edward tot nu este de acord, fiind de părere că el și familia lui o pot proteja de Volturi. Fata decide să îi roage pe cei din familia Cullen să voteze asupra acestui fapt, și toți votează pentru ea, mai puțin Edward și Rosalie. Edward însă este de acord ulterior să o transforme chiar el în vampir, dar numai cu condiția ca ea să se mărite cu el,,
Cea de-a doua ecranizare a celebrei serii Amurg, Luna Nouă, depășește granițele timpului și ale lumii pe care o cunoaștem, alături de Bella și Edward, care sunt acum capabili să își sacrifice viața pentru a-și salva povestea de iubire.
Un rol decisiv îl vor avea ființele supreme din clanul Volturi, cei care împart legea printre vampiri, conducătorii nemiloși care nu se dau în lături de la nimic pentru a menține secretă existența vampirilor.
Suspansul și pasiunea se continuă cu și mai multe personaje noi, mult mai multă acțiune, secrete străvechi și mistere adânci.
După petrecerea de majorat a Bellei, Edward Cullen (Robert Pattinson) și familia sa părăsesc orașul Forks, în dorința de a o proteja pe Bella de pericolele iminente ale lumii vampirilor. Deprimată și însingurată, ea parcurge cu greu ultimul an de liceu și descoperă că, de fiecare dată când își riscă viața, imaginea lui Edward îi apare în minte. Dorința arzătoare de a fi împreună cu el o face să se expună unor pericole din ce în ce mai mari.
Cu ajutorul prietenului său din copilărie, Jacob (Taylor Lauthner), Bella restaurează o motocicletă veche pe care o va folosi în noile călătorii, iar inima ei înghețată pare să se deschidă relației cu Jacob - membru al misteriosului clan Quileute - care are propriile secrete periculoase.
Dincolo de granițele timpului și ale lumii pe care o cunoaștem, Bella și Edward sunt capabili să își sacrifice viața pentru a-și salva povestea de iubire. Un rol decisiv îl vor avea ființele supreme din clanul Volturi, cei care împart legea printre vampiri, conducătorii nemiloși care nu se dau în laturi de la nimic pentru a menține secretă existența vampirilor.
big grin happy :X

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai căutat o grămadă pe www.referate.ro?
Pa, pa.

| alyna a răspuns:

Atenție: urmează detalii despre narațiune și/sau deznodământ.
Cartea ne-o prezintă pe Bella înspăimântată de împlinirea vârstei de optsprezece ani, care semnifică un an în plus față de vârsta fizică a iubitului ei, Edward. În timpul aniversării organizate pentru ea de către familia Cullen, ea se taie accidental într-o foaie de hârtie și este atacată de Jasper, fratele lui Edward, ceea ce îl face pe acesta din urmă să se gândească în mod serios asupra pericolului permanent la care o expune. Crezând că așa este mai bine pentru ea, Edward hotărăște să se despartă de ea, și o anunță că el și familia lui se vor muta din Forks. Bella insistă să vină cu el, însă Edward îi spune că nu o mai iubește. Plecarea lui o aruncă pe Bella într-o depresie și o suferință profundă.

Câteva luni mai târziu, neștiind ce să mai facă pentru a o scoate din starea de depresie, tatăl ei, Charlie amenință că o va trimite înapoi la mama ei. Speriată de acest fapt, Bella se hotărăște să iasă împreună cu colega ei Jessica la film. Cu această ocazie, ea descoperă că poate auzi vocea lui Edward atunci când se află în situații primejdioase. Dorind cu disperare să îi audă vocea din nou, Bella decide să se pună cu bună știință în situații riscante. Ea cumpără două motociclete și i le dă prietenului ei, Jacob, rugându-l să le repare pe amândouă și apoi să o învețe să meargă pe una dintre ele. Prietenia lor se dezvoltă din ce în ce mai mult și Bella reușește să își mai revină puțin. Însă nici Jacob nu duce lipsă de secrete - el este vârcolac, dușman natural al vampirilor, care și-a jurat să protejeze oamenii de „cei reci". Bella îi află secretul după ce e atacată de vampirul Laurent, fost tovarăș al lui James. Un grup de lupi gigantici o salvează, iar fata descoperă ulterior că și prietenul ei se numără printre aceștia. Dar problemele nu s-au încheiat o dată cu moartea lui Laurent - pe urmele Bellei se află acum Victoria, iubita lui James, care e decisă să răzbune moartea partenerului ei.

Pentru a auzi din nou vocea lui Edward, Bella sare de pe o stâncă (un sport practicat adesea de tinerii din La Push) și aproape că se îneacă, dar e salvată la timp de Jacob. În aceeași seară, Alice, sora lui Edward, se întoarce alarmată în Forks. Ea îi explică Bellei că a avut o viziune cu ea aruncându-se de pe stâncă, și că a crezut că încearcă să se sinucidă. În vremea aceasta, Edward este informat greșit de către Rosalie, cealaltă soră a sa, că Bella a murit, drept pentru care se îndreaptă spre Italia, cu intenția de a le cere vampirilor Volturi să îl ucidă. Din fericire, Alice și Bella reușesc să îl oprească la timp, însă Volturi cer ca Bella să fie transformată la rândul ei în vampir, amenințând că în mod contrar o vor ucide pentru a se asigura că secretele lor nu vor fi trădate. Cei trei sunt nevoiți să promită că Bella va deveni vampir.

La întoarcerea în Forks, Edward îi mărturisește Bellei că de fapt nu a încetat niciodată să o iubească și îi cere iertare, explicând că a crezut că făcea ceea ce era mai bine pentru ea. Bella îl iartă și își exprimă din nou dorința de a deveni vampir, însă Edward tot nu este de acord, fiind de părere că el și familia lui o pot proteja de Volturi. Fata decide să îi roage pe cei din familia Cullen să voteze asupra acestui fapt, și toți votează pentru ea, mai puțin Edward și Rosalie. Edward însă este de acord ulterior să o transforme chiar el în vampir, dar numai cu condiția ca ea să se mărite cu el.

Întrebări recente