| EcLipSa234232 a întrebat:

Salutare
explicati-mi si mie ce inseamna tur/retur in fotbal si cum se stabiliesc tururile si retururile intre echipe si regulamentul la Europa League, adica stiu ca se califica primele 2 echipe din fiecare grupa, apoi cum se fac meciurile? Se aleg la nimereala echipele care joaca iar echipa castigatoare merge mai departe iar cea invinsa iese? Sau se face tur si retur?
funda.

Răspuns Câştigător
| IndiferentXD a răspuns:

Salut!
Tur-retur inseamna 2 meciuri, cate un meci pe terenul fiecarei echipe, iti dau un ex: (ajax - steaua turul se face la Amsterdam pe terenul lui ajax, returul la Bucuresti, am inteles asta da? )
In grupe Europa League se joaca 6 meciuri de echipa, sunt 4 echipe in grupa fiecare joaca cu fiecare de 2 (2 meciuri x 3 echipe, 2x3 =6 meciuri total), se califica primele 2 cu punctajul cel mai mare!
In faza urmatoare, saisprezecimi se fac 2 urne, in prima urna A intra echipele care au terminat pe locul 1 in grupele Europa League + primele 4 echipe(cu punctajul cel mai bun) venite din Champions League (echipele care se claseaza pe locul 3 in Champions League vin in Europa League) iar in a 2 urna B echipele care s'au clasat pe locul 2 in grupele Europa League + 4 echipe venite din Champions League!
Se fac extrageri, nu este voie sa cada echipe care au jucat in grupe, sau care vin din Champions League sau care sunt din aceeasi tara!
In primavara se joaca tur-retur meciurile (ex: daca in tur Ajax-Steaua 1-0, iar in retur Steaua-Ajax 2-0, Steaua merge mai departe, are 2-1 la general pentru ca se aduna scorurile )!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Într-o grupă sunt un număr de echipe.Fiecare trebui să aibă 2 jocuri cu fiecare echipă. Primul joc este turul. Pimele 2 merg în faza următoare.

| Alexandru98 a răspuns:

Se dau două echipe: A şi B şi un meci tur-retur între ele. În tur avem scorul:
A versus B = 5-5

În tur avem scorul: B versus A = 0-x

| UnCorpSanatos a răspuns:

Tur si Retur se joaca in grupe. Meciul tur este primul meci care se disputa intre cele doua la una dintre echipe acasa (pe stradionul ei in tara ei) iar returul este al doilea meci care se disputa acasa la cealalta echipa acasa.
Tururile si retururile se stabilesc in extragere live de catre FIFA in momentul extragerii grupelor Europa League dupa jucarea tuturor tururilor preliminare, meciuri in care se decid cei care vor ocupa un loc intr-una dintre grupe. Se califica din Europa League 2 din 4 echipe din fiecare grupa care intra la alte extrageri pentru saisprezecimi alaturi de echipe clasate pe locul 3 din 4 in grupele Uefa Champions League. Din saisprezecimi la fel se joaca un meci tur si unul retur in functie de ordinea in care au fost extrase din urne.

| Pungash a răspuns:

Deci in grupe se joaca tur / retur. primele 2 echipe merg mai departe... si alaturi de ele vin echipele dupa locul 3 in grupele Champions league. mai departe e foarte simplu... dupa grupe urmeaza saisprezecimile europa league. acolo nu au voie sa se intalneasca 2 echipe din aceeasi tara sau 2 echipe care au mai jucat in grupele europa league sau champions league happy totul se face prin tragere la sorti happy iar echipele sunt impartite in 2 urne valorice. in functie de punctele pe care le-au adunat in ani trecuti big grin. funda?happy